Г-7 и ЕС ще забранят рестартирането на руските газопроводи
Западните сили искат да гарантират, че Русия няма да получи тласък на енергийните си приходи
Г-7 и ЕС ще забранят вноса на руски газ по маршрути, през които Москва е срязала доставките. Това пише The Wall Street Journal, цитирайки служители, участващи в преговорите.
Решението, което трябва да бъде финализирано от лидерите на Г-7 на срещата на върха в Хирошима тази седмица, ще попречи на възобновяването на руския износ на газ по тръбопроводи по маршрути към страни като Полша и Германия, където Москва прекъсна доставките миналата година и предизвика енергийна криза в цяла Европа.
Западните сили искат да гарантират, че Русия няма да получи тласък на енергийните си приходи, докато се опитват да увеличат икономическия натиск 15 месеца след началото на войната на Москва в Украйна.
Един от служителите, всички от които са говорили при условие за анонимност, каза, че ходът е
за да се гарантира, че партньорите няма да променят решението си в хипотетично бъдеще".
В проект на изявление на Г-7, видян от Financial Times, се казва, че групата от водещи икономики ще намали допълнително използването си на руски енергийни източници,
включително предотвратяване на повторното отваряне на пътища, които преди това са били затворени от въоръжаването на Русия на енергията“ поне докато „има резолюция за конфликта”.
Европейски служител извън Г-7 коментира, че подозира, че този ход също е отчасти насочен към даване на доверие на инвеститорите да подкрепят инфраструктурни проекти за втечнен природен газ, както в Европа, така и в Северна Америка, като премахне опасенията, че може да има бързо връщане на по-евтин руски газ.
Въпреки че е малко вероятно мерките да засегнат незабавни газови потоци, те подчертават дълбоката решимост в Брюксел да направят постоянен бързият и болезнен завой от десетилетията на зависимост от руската енергия.
Reuters също пише, цитирайки свои източници, че лидерите на страните от Групата на седемте (Г-7) планират да затегнат санкциите срещу Русия на срещата си на върха в Япония тази седмица, като стъпките са насочени към енергетиката и износа, подпомагащи военните усилия на Москва.
Новите мерки, които се очаква да бъдат обявени от лидерите по време на срещите на 19-21 май, ще бъдат насочени към избягването на заобикалянето на санкции, включващи трети страни, и ще се стремят да подкопаят бъдещото енергийно производство на Русия и да ограничат търговията, която подкрепя руската армия.
Отделно, американски служители също очакват членовете на Г-7 да се съгласят да коригират своя подход към санкциите, така че поне за определени категории стоки целият износ да бъде автоматично забранен, освен ако не е в списък с одобрени артикули.
Преди това администрацията на Байдън настоя пред съюзниците от Г-7 да отменят санкционния подход на групата, който днес позволява на Русия всички стоки да се продават, освен ако не са изрично включени в черния списък.
Тази промяна може да затрудни Москва да намери пропуски в режима на санкции.
Въпреки че съюзниците не са се съгласили да прилагат широко по-рестриктивния подход, американски служители очакват, че в най-чувствителните зони за руските военни членовете на Г-7 ще приемат презумпцията, че износът е забранен, освен ако не е в определен списък.
Все още се обсъждат точните области, в които ще се прилагат тези нови правила.
Точните действия на съвместните декларации на лидерите на Г-7 все още подлежат на преговори и коригиране, преди да бъдат публикувани по време на срещата на върха. G7 включва САЩ, Япония, Канада, Франция, Германия, Италия и Обединеното кралство.