„Газпром“ е изправена пред нови дела след победата на OMV
„Булгаргаз“ също започна арбитраж срещу руския газов монополист
Решението на австрийската енергийна компания OMV да спре да плаща за доставки от „Газпром“ може да създаде опасен за руския газов монополист прецедент. Юристи казват, че казусът може да отвори широко вратата за подобни действия от други фирми, докато висящите дела преминават през международни съдилища.
Компании от италианската Eni SpA до RWE AG в Германия казват, че „Газпром“ им дължи компенсация за разходите, които са направили, за да заменят руските доставки, които бяха спрени едностранно от монополиста през през 2022 г.
„Предстоят няколко дела, като през следващите месеци се очакват още победи“, каза Агнешка Асон, енергиен адвокат и гостуващ научен сътрудник в Оксфордския институт за енергийни изследвания.
Ако на европейските вносители бъдат присъдени повече обезщетения – а това вероятно ще се случи – и поне някои присъди могат да бъдат изпълнени, това ще окаже голям натиск върху финансовото състояние на „Газпром“, каза тя.
Възможността за допълнителни спирания на газа е още една причина за търговците да се съмняват, че руските потоци ще продължат към Европа много по-дълго. Също така в комбинацията са санкциите на САЩ срещу „Газпромбанк“, използвана от европейски фирми за плащане на газ, и несигурността относно потоците през Украйна, когато сделката за транзит приключи в края на годината.
Компаниите, които търсят обезщетение от „Газпром“, едва ли ще получат плащане в брой от руския газов гигант и, подобно на OMV, може да се наложи да измислят алтернативни начини да си върнат парите.
OMV спря да плаща за газ, който получаваше от Русия през Украйна, но това накара „Газпром“ да намали почти незабавно доставките. Имайки предвид този пример, други компании, които решат да не плащат, трябва да са сигурни, че разполагат с алтернативни доставки, за да оцелеят без руския гигант.
За руската компания отрязването на клиент означава загуба на още една опора в Европа.
Газът е един от малкото ценни активи, които „Газпром“ все още има в Европа. Международните активи на компанията се свиха след национализацията на Gazprom Germania в разгара на енергийната криза. Арбитражните решения се издават на принципа „пръв дошъл, първи обслужен“ и в Европа, за разлика от САЩ, те нямат срок на валидност.
Uniper SE, един от бившите партньори на „Газпром“, най-сериозно засегнат от спада в доставките, спечели над 13 милиарда евро обезщетение за количества руски газ, недоставени от средата на 2022 г. Международното арбитражно решение му позволи да прекрати руските договори за доставка, някои от които продължиха до средата на следващото десетилетие.
Германия вече не получава газ от „Газпром“, но успя да компенсира приблизително 530 милиона евро задължения за плащане срещу щетите, което съответства на неплатената сметка на Uniper от август 2022 г. Не е ясно колко повече от щетите ще може да възстанови.
От днешна гледна точка все още не е възможно да се прецени дали трябва да се очакват значителни суми“, каза Uniper.
Операторът на газопровод NET4GAS в миналото е получавал месечни плащания за транспортиране на газ през Чехия. Компанията спечели арбитраж, който започна миналата година, търсейки обезщетение, след като „Газпром“ спря да плаща. NET4GAS отказа да коментира.
Наградите идват в труден момент за Европа, когато опасенията за енергийната сигурност са на фокус. Бъдещите съкращения на оставащите руски потоци в момент, когато запасите от газ бързо се изчерпват, рискуват да нанесат допълнителна болка на домакинствата, които все още изпитват последиците от кризата с разходите за живот. Икономиката на Европа изпитва затруднения, особено в Германия, където производителите се борят да останат печеливши с по-високите цени на енергията.
Докато пазарът се подготвя за потенциално спиране на доставките, след като споразумението за транзит между Русия и Украйна официално изтече в края на годината, по-ранните съкращения биха отбелязали важно събитие дори при усилията на Европа да се отдалечи от руския газ.
Някои нации без излаз на море в Централна Източна Европа имат достъп до алтернативи като втечнен природен газ, но той е по-скъп.
Сред високопоставените висящи арбитражни дела е от италианската Eni за намалените доставки на газ през 2022 г. Eni е един от най-старите и най-големи клиенти на „Газпром“ и нацията е доставяла около 40% от своя газ от Русия преди нахлуването на Москва в Украйна. Дори фирмата вече да не купува газ директно от „Газпром“, въздействието на всяко решение вероятно ще се усети на целия европейски газов пазар, както при Uniper и OMV.
„Газпром“ не отговори на искане за коментар от Bloomberg. Eni също отказа коментар. RWE каза, че арбитражното производство, започнало през 2022 г., все още продължава. Говорителят на Innogy Energie Павел Грохал каза, че компанията не иска да коментира текущия съдебен процес. Engie отказа да коментира всеки потенциален спор. От българския доставчик „Булгаргаз“, който също започна арбитражно дело това лято, също не отговориха на запитвания за коментар.
Арбитражът на CEZ срещу Газпром продължава независимо от другите спорове на „Газпром“. Няма да спекулираме с бъдещето“, каза говорителят на ЧЕЗ Ладислав Криз.