„Газпром“ не гарантира функционирането на „Северен поток“
Eнергийният гигант се съмнява, че турбината, изпратена за ремонт в Канада, ще може да заработи отново
Контролираният от Кремъл енергиен гигант „Газпром“ заяви в сряда, че не може да гарантира безопасното функциониране на газопровода „Северен поток 1“ поради съмнение относно връщането на ремонтираната турбина от Канада, предава Reuters.
През уикенда Отава съобщи, че е издала разрешение за връщане на турбината обратно в Германия.
Газпром не разполага с нито един документ, който позволява на Siemens да върне газотурбинния двигател. При тези обстоятелства не е възможно да се направи обективно заключение за по-нататъшното развитие на ситуацията по осигуряване на безопасната експлоатация.“ се казва в изявление руския енергиен гигант.
Германското министерство на икономиката отказа коментар.
„Ние не коментираме изявленията на Газпром“, каза говорител на министерството.
В съобщението през уикенда на Канада се казва, че издава „ограничено във времето и подлежащо на отмяна разрешение“, за да освободи важната част за газопровода от санкциите и също така обяви нови мерки в отговор на това, което Москва нарича „специална военна операция“ в Украйна.
Говорител на Siemens Energy каза в сряда, че неговите експерти „работят интензивно по всички други официални одобрения и логистика“, следвайки направената първа политическа стъпка в Канада.
Нашата цел е да транспортираме турбината до мястото на употреба възможно най-бързо“, се казва в съобщението.
Украинското министерство на енергетиката и външните работи призоваха Канада да отмени решението си, което според тях се равнява на адаптиране на санкциите, наложени на Москва, „към капризите на Русия“. Група, представляваща канадско-украинската диаспора, също заяви във вторник, че търси съдебно преразглеждане на решението на канадското правителство, тъй като то се опитва да спре връщането на турбината.
Миналия месец Русия намали газовите потоци до 40% от общия капацитет на „Северен поток 1“, позовавайки се на забавеното връщане на турбината. С годишен капацитет от повече от 55 милиарда кубически метра, тръбопроводът се очаква да не работи до 21 юли заради 10-дневна планирана поддръжка. Германия обаче се съмнява, че потоците ще бъдат възобновени след това.
Европа се опасява, че Русия може да удължи планираната поддръжка, за да ограничи допълнително европейските доставки на газ, хвърляйки в безпорядък плановете за запълване на хранилищата за зимата и засилвайки газовата криза, която предизвика спешни мерки от правителствата и болезнено високи сметки за потребителите.