Геотермалната енергия набира скорост в Европа
Германия води пътя в овладяването на потенциала на геотермалните ресурси
На фона на ескалиращите цени на газа, свързани с инвазията на Русия в Украйна, все повече държави поглеждат към геотермалната енергия. Този сектор, който някога е бил ниша, сега е в челните редици на енергийния преход на Европа, като Германия води пътя в овладяването на потенциала на геотермалните ресурси. Докато континентът се бори с необходимостта от достъпни и устойчиви алтернативи, геотермалната енергия се очертава като жизнеспособно решение.
В идиличния град Иншайм, сгушен в Западна Германия, геотермална централа, управлявана от Vulcan Energy, се възползва от горещата вода, която се намира на три километра под повърхността. В статия на Politico Хорст Кройтер, съосновател на Vulcan Energy, разказва, че вярва, че поради неотдавнашната криза с цените на газа, геотермалната енергия сега има шанс да се бори срещу исторически по-евтиния руски газ. Привлекателността се крие в нейната достъпност и независимост от външни фактори.
Разширяващият се хоризонт на геотермалната енергия
Понастоящем геотермалната енергия представлява само малка част от отоплителните системи на Европейския съюз, като само 2 милиона от 100 милиона домове използват този възобновяем източник. Въпреки това, Филип Дюма, генерален секретар на лобито на Европейския съвет за геотермална енергия (EGEC), предвижда бъдеще, в което геотермалната енергия доставя една четвърт от енергийните нужди на Европа до 2030 г. За да постигне тази амбициозна цел, Германия разкри планове за увеличаване на геотермалния си потенциал десетократно, с цел 10 тераватчаса и създаване на 100 геотермални проекта до 2030 г.
Политиците в Германия възприеха геотермалната енергия като критична част от енергийния преход на страната. По време на посещение в геотермална станция канцлерът Олаф Шолц възхвали нейните достойнства, като я нарече
технология на бъдещето в Германия, която може да работи на много места“.
Това одобрение е в съответствие с по-широките европейски усилия за отдалечаване от изкопаемите горива и приемане на възобновяеми енергийни източници. Гъвкавостта и потенциалът на геотермалната енергия я правят обещаващ принос за постигане на целите за устойчива енергия.
И все пак геотермалната енергия никога няма да замени изцяло газа и може да представлява само 4.4% от отоплението в топлофикационната мрежа на Германия до 2030 г., според енергийната консултантска компания Rystad. Но размерът на геотермалния пазар на страната се очаква да нарасне от 50 милиона евро на 750 милиона евро до 2030 г., показват оценките.
И това не е единствената европейска страна, която се обръща към геотермалната енергия. Франция, Италия, Нидерландия и Унгария също имат опит в използването на геотермална енергия, каза анализаторът от Rystad Хенинг Бьорвик.
В Нидерландия, която преди това разчиташе на Москва за една трета от газовите си доставки, Rystad прогнозира, че пазарът ще се утрои до 170 милиона евро до 2030 г.
Ето какво още трябва да знаете
Геотермалната енергия се получава от топлината, съхранявана в земната кора. Ядрото на Земята, съставено от разтопени скали и други материали, поддържа висока температура. Тази топлина се пренася към повърхността на Земята чрез различни процеси. Геотермалните електроцентрали използват тази топлина за генериране на електричество чрез извличане на подземни резервоари с гореща вода или пара. Топлината се използва чрез геотермални електроцентрали, оборудвани с кладенци, турбини и генератори.
Въпреки предимствата си, геотермалната енергия е изправена пред определени предизвикателства. Първоначалните инвестиционни разходи за геотермални електроцентрали могат да бъдат високи, което изисква значителен първоначален капитал. Освен това, не всички региони имат достъпни геотермални ресурси, което ограничава широкото му приемане.