Германия е пред рецесия заради кризата с руския газ
ЕС разчиташе на Русия за покриване на 40% от нуждите си от газ преди войната, а за Германия този дял достигаше 55%
Германия е изправена пред сигурна рецесия, ако вече нестабилните доставки на руски газ напълно спрат. За това предупреди индустриалният орган във вторник, след като Италия обяви, че ще обмисли предлагането на финансова подкрепа за компаниите, за да напълнят газовите хранилища и да избегнат по-дълбока криза през зимата.
Страните от Европейския съюз от Балтийския регион на север до Адриатическото крайбрежие на юг очертават мерки за справяне с кризата с доставките, след като руската инвазия в Украйна постави енергията в центъра на икономическа битка между Москва и Запада.
ЕС разчиташе на Русия за покриване на 40% от нуждите си от газ преди войната, а за Германия този дял достигаше 55%. След като Москва реши да спре доставките за някои европейски икономики, това остави огромна празнина за запълване на и без това стегнатия глобален газов пазар. Някои страни временно отмениха плановете си за затваряне на въглищните електроцентрали като отговор на газовата криза.
Глобалните цени на газа скочиха до небето, което ускорява още повече инфлацията и създава по-голямо главоболие за политиците, които се опитват да измъкнат Европа от икономическа пропаст.
Германската индустриална асоциация на BDI намали прогнозата си за икономическия растеж за 2022 г. във вторник до 1.5%, ревизирайки я надолу от 3.5% преди войната. В прогнозата се посочва, че спирането на доставките на руски газ ще направи рецесията неизбежна.
Руският газ все още се изпомпва през Украйна, но с намалени обеми, а газопроводът „Северен поток 1“ под Балтийско море, жизненоважен маршрут за доставка за Германия, работи само с 40% капацитета си. Москва се оправдава със западните санкции, които възпрепятстват ремонтните дейности по инфраструктурата. Европа казва, че това е само претекст за намаляване на потоците.
Забавянето попречи на усилията на Европа да презапълни складовите съоръжения, които сега са средно на около 55%. Европейският съюз си е поставил за цел обемите да бъдат запълнени на 80% до октомври и 90% до ноември – ниво, което би помогнало на Блока да преживее зимата, ако доставките се забавят допълнително или бъдат спрени.
Италианският министър на екологичния преход Роберто Чинголани каза, че Италия трябва да увеличи усилията си за презареждане на резервите и каза, че Рим трябва да обмисли как да помогне на компаниите да финансират покупките на газ за хранилищата.
Според източник от италианското правителство държавната гаранция е потенциален вариант за намаляване на разходите за финансиране.
Газът в момента е толкова скъп, че операторите не могат да влагат пари в него“, каза Чинголани.
Референтната цена за Европа е около 123 евро за мегаватчас (MWh) във вторник, под тазгодишния пик от 335 евро. Все още обаче повишението е с 300% спрямо нивото отпреди година.
Ранно предупреждение
Италия, наред с други държави, като Германия, Дания, Австрия и Холандия, активира първия етап на ранно предупреждение от своя тристепенен план за справяне с кризата с доставките на газ.
Като част от плановете на Германия за извънредни ситуации, газовият регулатор Bundesnetzagentur разкри подробности за нова тръжна система, която ще започне да действа през следващите седмици. Целта е да насърчи производителите да консумират по-малко газ.
Но регулаторът каза, че не е време да се обявява извънредна ситуация, което е третият етап от кризисен план, при която страната ще преразпредели газ за индустрията, за да защити жизненоважни услуги и домакинства.
Много съм за внимателното проучване кога е подходящото време за най-високото ниво на тревога“, каза шефът на Bundesnetzagentur Клаус Мюлер пред германската телевизия BR.
Космическата цена на европейския газ привлече повече товари с LNG, но Европа няма инфраструктура, която да посрещне всичките ѝ нужди от втечнен природен газ, докато глобалният пазар вече е силно разтегнат.
Аварията при големия американски производител на втечнен природен газ, който доставяше за Европа, допълнително оказва натиск на пазара. Терминалът в Тексас ще заработи частично едва след три месеца, а пълният капацитет се очаква да бъде възстановен до края на годината.
Европа има нужда от повече доставки по тръбопроводи от собствените си производители, като Норвегия и други държави, както и от Азербайджан. Но повечето производители вече почти са постигнали капацитета си на производство.
Тъй като кризата се разпростира в цяла Европа, дори малък потребител като Швеция се присъедини към европейските си съюзници в задействането на първия етап от своя план за енергийна криза. Държавната енергийна агенция заяви във вторник, че доставките остават стабилни, но последният ѝ ход сигнализира на играчите в индустрията и потребителите на газ, свързани към западната шведска газова мрежа, че
пазарът на газ е напрегнат и може да възникне влошаваща се ситуация с доставките“.
Швеция, където газът представлява само 3% от потреблението на енергия през 2020 г., зависи от доставките от Дания, където складовете за съхранение са пълни на 75%. Дания активира първия етап от своя план за извънредни ситуации в понеделник.