Германската здравна система е пред „издъхване“
Освен недостигът на шофьори на камиони, в страната вече се усеща остър дефицит и на медицински кадри
Освен с недостига на специалисти и шофьори на камиони, кризата с кадрите в Германия се усеща много остро и в здравеопазването. Системата е под заплаха от колапс, предупреждават от Лекарската камара, пише DW.
Ситуацията с кадрите в нашите клиники, в старческите домове и в службите за амбулантно обслужване на възрастни хора се влошава постоянно. Ако в скоро време не се вземат спешни мерки, системата ще колабира“, каза президентът на Германската лекарска камара Клаус Райнхард при откриването на Конгреса на лекарите в Берлин.
Според него в бъдеще ситуацията ще се влошава. Райнхард твърди, че много от болничните заведения в Германия функционират само поради това, че огромен брой лекари междувременно са били внесени от чужбина, което от глобална гледна точка изостря несправедливостта в родните страни на тези медици.
Повече студенти по медицина, по-добър кризисен мениджмънт
В този контекст президентът на лекарската камара настоя за откриването на повече места за следване в специалност медицина. Всяка година за наличните близо 11 хил. места в университетите кандидатстват над 60 хил. души. Според Райнхард, увеличаването на капацитета с 3 000 до 5 000 бройки би помогнало да се облекчи ситуацията в средносрочен план.
Той настоява за по-добър кризисен мениджмънт в условията на пандемия, включително и за по-добра координация между отделните здравни служби. Според него е необходимо институтът „Роберт Кох“ да се превърне в независима от здравното министерство институция за защита от инфекциозни заболявания, по аналогия с американската практика.
Президентът на лекарската камара подчертава и изключително важното значение на здравната просвета.
Никога предоставянето на здравна компетентност на широката общественост не е било по-важно отколкото сега, в условията на днешната пандемия“, казва той.
Според него това е от особено значение, за да могат да се коригират и грешните информации за пандемията и ваксините в социалните медии. В тази връзка лекарят пледира за създаването на национален портал по здравни теми.
Факторът климатични промени
Клаус Райнхард отправи предупреждение и по повод опасностите за здравето, които произтичат от промените в климата. Според него вече не става дума за „някаква далечна заплаха, а за реалност, засягаща целия свят“. За пример той даде все по-често появяващите се периоди на екстремни горещини, които застрашават здравето на по-възрастните хора и могат да водят до повече смъртни случаи. Затова той настоя за разработването на нови планове с конкретни мерки за клиниките и старческите домове, които да станат задължителни в случаи на екстремни климатични условия.
Четвъртата COVID вълна
Есенната ваканция в Германия предизвика нова, четвърта вълна на пандемията, главно сред неваксинираните – с повече от 20 хил. нови и 194 смъртни случая в сряда, съобщава Euronews.
В момента изпитваме пандемия главно сред неваксинираните и тя е масова", каза на пресконференция здравният министър на страната Йенс Шпан, подчертавайки, че интензивните отделения в цялата страна отново започват да остават без легла.
Шпан призова всички регионални правителства да затегнат правилата за неваксинираните в случай на значително огнище на инфекции в техния конкретен регион. Сред предложените мерки фигурира и забраната за влизане на определени обществени места за хора без имунизация, освен ако не притежават валиден PCR тест.
На всеки от 14-те германски региона или федерални провинции е позволено сами да решават какви ограничения да налагат. Някои, като Саксония или Баден-Вюртемберг, вече са въвели подобни мерки или са напът да го направят.
В Германия случаите на COVID-19 скочиха неимоверно след края на есенната ваканция – т.н. Herbstferien обикновено се провежда между средата на октомври и началото на ноември.
Йенс Шпан, министър на здравеопазването от правителството на канцлера Ангела Меркел от 2018 г., заяви, че също така иска да види засилване на програмата за бустерни ваксинации. Прилагането на такава подсилваща доза в страната се препоръчва на шестия месец след завършването на пълна ваксиниция, но само за хората над 70 години.
Канцлерът Ангела Меркел също изрази безпокойството си през уикенда.
Отново настана време на известно безразсъдство. Много съм натъжена, че 2 до 3 млн. германци над 60 години все още не са ваксинирани", оплака се тя, въпреки че защити решението ваксинацията в страната да не става задължителна.
Според последните данни на института „Роберт Кох“ 55.6 млн. граждани или 66.8% от населението са напълно ваксинирани, след като са получили две дози от ваксината.
Лотар Вилер, президент на института „Роберт Кох“ и съветник на правителството по пандемията, повтори предупредителните думи на Шпан и обясни, че четвъртата вълна на пандемията се случва, защото броят на имунизираните е недостатъчен, за да осигури каквато и да е форма на колективен имунитет.
Вилер също така съжалява, че правилата за достъп до обществени места, като ресторанти или театри, невинаги се спазват правилно.