Гигантът Uniper може да бъде спасяван по примера на Lufthansa
Недостигът на газ струва на концерна по 30 милиона евро на ден
Германският канцлер Олаф Шолц каза, че правителството продължава преговорите за предоставяне на помощ на енергийния гигант Uniper SE. Той даде да се разбере, че може да се стигне до спасяване на концерна по плана, използван по-рано за Lufthansa.
По време на последната криза ние разработихме много точни инструменти, за да подкрепим компании, които са били под натиск от обстоятелства, за които не са отговорни“, коментира Шолц в интервю за телевизионния оператор ARD в неделя, цитиран от Bloomberg.
Припомняме, че германското правителство придоби дял oт 20% в Lufthansa, плащайки 300 млн. евро за него ĸaтo чacт oт cпacитeлнaтa пpoгpaмa зa пpeвoзвaча. До този ход се стигна, след ĸaтo пандемията от COVID-19 срина авиационния сектор. Освен продажбата на част от собствеността си авиокомпанията дoгoвopи и пaĸeт oт 6 млpд. eвpo oт Гepмaнcĸия фoнд зa иĸoнoмичecĸa cтaбилизaция (WЅF), ĸoйтo бe cъздaдeн, зa дa пoмoгнe нa фирмите дa пpeoдoлeят коронакризата.
Uniper е най-големият купувач на руски газ в Германия и сега също се изправя срещу обстоятелства, независещи от собствените му действия и мениджмънт. Компанията бе пряко засегната от решението на Москва да намали доставки на синьо гориво. Така на дневен ред възникнаха въпроси за евентуални негативни ефекти от това за по-широкия пазар и икономика. В резултат на това концернът обяви в сряда, че обсъжда възможно увеличаване на държавните заеми или дори дялово участие, за да си осигури ликвидност.
Министерството на икономиката на Германия потвърди, че преговорите са в ход, след като рязкото покачване на цените на газа и намаляването на доставките засегнаха базирания в Дюселдорф гигант. Uniper е „голяма компания и ние казахме, че ще работим с нея, за да видим какво може да се направи“, каза по този повод Шолц. Германският канцлер отбеляза, че целта на правителството е да предпази както доставчиците, така и потребителите от скока в цените на синьото гориво. А той дойде в резултат на намаляването на газовите потоци с около 60%, след като Русия сви подаването по „Северен поток 1“.
Важно е да сме активни и в двете области. Ние вече правим това. Многото заеми, които предоставяме на компаниите доставчици в тази област, помагат да се гарантира, че цените все още не са излетели“, каза Шолц.
Що се отнася до Uniper, Шолц добави, че правителството „обсъжда много тясно с компанията кой е най-добрият начин да се гарантира, че доставките на газ няма да пострадат само защото една много важна компания вече не е в състояние да продължи бизнеса си“.
Анализаторите изчисляват, че ограничаването на руския газ струва на Uniper 30 милиона евро на ден. Ако правителството трябваше да отдели достатъчно пари, за да спаси концерна за една година, това би означавало разходи от около 11 милиарда евро.