Глобалните въглеродни емисии поставиха нов рекорд
Международните и националните компании за изкопаеми горива правят рекордни приходи и трябва да поемат своя дял от отговорността
Глобалните енергийни емисии на въглероден диоксид достигнаха рекордно високо ниво миналата година, въпреки че повечето чисти технологии помогнаха за ограничаване на въздействието от увеличеното използване на въглища и петрол. Това става ясно от нов доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ), публикуван днес.
Емисиите са частично компенсирани от увеличаване на възобновяемите източници на енергия като вятър и слънце, мерки за енергийна ефективност и електрически превозни средства. Те са избегнали допълнителни 550 милиона тона емисии на CO2 миналата година, каза МАЕ.
В крайна сметка глобалните емисии, свързани с енергетиката, са се увеличили с по-малко от 1%, но достигат нов връх от над 36.8 милиарда тона. За сравнение, глобалните емисии от енергия са нараснали с 6% през 2021 г.
Последствията от енергийната криза не доведоха до голямото увеличение на глобалните емисии, от което първоначално се страхувахме – и това се дължи на изключителния растеж на възобновяемите източници на енергия, електромобилите, термопомпи и енергийно ефективни технологии“, коментира изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
"Без чиста енергия ръстът на емисиите на CO2 би бил почти три пъти по-висок“, добави той. Все пак агенцията предупреди, че емисиите остават в траектория на неустойчив растеж и призова за по-решителни действия за преход от изкопаеми горива.
Допълнителните 321 милиона тона емисии, свързани с енергията, доведоха общата сума до нов връх от над 36.8 милиарда тона. Емисиите, свързани с енергията, представляват повече от три четвърти от производството на парникови газове.
Увеличението от 0.9% беше по-малко от глобалния икономически растеж от 3.2% през 2022 г., връщайки се към продължила десетилетие тенденция, прекъсната по миналата година от шестпроцентния скок поради възстановяването на глобалната икономическа активност след Covid.
Рязкото съкращаване на доставките на природен газ за Европа от Русия миналата година след международните санкции заради нахлуването на Москва в Украйна предизвика глобална енергийна криза.
Не само, че много европейски страни увеличиха използването на електроцентрали, работещи с въглища, азиатските страни го направиха още повече, тъй като цената на втечнения природен газ скочи до небето.
Емисиите на CO2 от въглища са нараснали с 1.6%, което е около една четвърт от темпа през 2021 г., каза МАЕ.
МАЕ отбеляза, че емисиите на CO2 са нараснали най-бързо от петрола, с 2.5%, но все още остават под нивата отпреди пандемията. Увеличението се дължи до голяма степен на възстановяването на въздушния трафик след Covid.
Базираната в Париж МАЕ заяви, че емисиите на Китай като цяло са останали непроменени през миналата година поради строгите мерки срещу Covid-19 и намаляващата строителна дейност, което доведе до по-слаб икономически растеж и намаляване на промишлените и транспортните емисии.
Докладът на базираната в Париж наблюдателна организация идва само седмици след като големи производители на изкопаеми горива като Chevron, Exxon Mobil и Shell отчетоха рекордни печалби, като BP също се отказа от плановете си да намали добива на нефт и газ и да намали емисиите.
Международните и националните компании за изкопаеми горива правят рекордни приходи и трябва да поемат своя дял от отговорността, в съответствие с публичните си обещания за постигане на целите за климата“, каза Бирол. „Изключително важно е те да преразгледат своите стратегии, за да се уверят, че са съобразени със значимо намаляване на емисиите.“