Глобалното затопляне топи финансовите активи
Инвеститорите вече съкращават вложените средства в изкопаеми горива
Почти 2% от световните активи (около $ 2500 милиарда) могат да бъдат изложени на риск от загуба в случай на повишаване на глобалната температура на Земята с 2,5° C до 2100 година, според проучване на Лондонското училище по икономика. Основните причини за потенциалната вреда - физическото унищожаване на активи, намаляването на тяхната производителност, както и необходимостта от допълнителни инвестиции за укрепване на инфраструктурата и адаптиране към изменението на климата.
Според проучване, публикувано наскоро в списание Nature , увеличението на глобалната температура ще доведе до значително нарастване сушата, наводнения и горещи вълни, които се отразяват пряко върху световната икономика, намаляването на икономическия растеж и доходността на инструментите на фондовата борса. По този начин, в случай на повишаване на глобалната температура на планетата с 2,5 ° C до 2100 г., под заплаха ще бъдат около $ 2,5 милиарда инвестиции. В най-лошия случай (вероятността за който е приблизително 1%) загуба на световните активи може да достигне $ 24 трлн. (17% от общия обем).
Според един от авторите на изследването, професор Саймън Диец от Лондонското училище по икономика, "проучването илюстрира рисковете от изменението на климата за дългосрочни инвестиции, резултатите са особено важни за пенсионни фондове, планирането на дългосрочни инвестиции, както и за финансовите регулатори, засегнати от рязкото коригиране на стойността на активите във връзка с риска за климата."
"Няма сценарий, при който промяната на климата да не окаже въздействие върху финансовите активи - редица фирми ще се възползват от развитието на събитията, редица компании обаче ще загубят," - каза Саймън Диец, като каза, че някои големи институционални инвеститори вече са започнали изтеглянето на активи от сектора на изкопаеми горива.
Сред тях -са норвежкия пенсионен фонд и семейство Рокфелер (последния обяви оттеглянето на инвестиции, включително от компанията ExxonMobil). Немската застрахователна компания Allianz също обяви оттеглянето на активи от минни и енергийни дружества.