Годишната инфлация в България се ускори до 2.5%
Статистиката отчита поскъпване при заведенията и алкохола и цигарите
За първи път от около две години насам – от своя пик в последните 25 години – годишната инфлация в България леко се ускори – до 2.5% през юни. Данните на Националния статистически институт показват, че ускорението на инфлацията се дължи основно на услуги като посещенията по заведения, както и на цените на алкохола и цигарите.
Лекото ускорение на инфлацията бе отчасти прогнозирано, като Българската народна банка например предупреди, че продължаващото увеличение на заплатите все още има проинфлационен ефект. Подобна тенденция на леко ускорение на инфлацията имаше и при други държави от Европейския съюз.
България обаче има за цел да овладее възможно най-бързо инфлацията си, за да отговори на ценовия критерий за еврозоната. Индексът, който взима под внимание Европейската централна банка в своя доклад за конвергенция - средногодишната инфлация за периода юли 2023 - юни 2024 г. спрямо периода юли 2022 - юни 2023 г. се забавя до 4.7%. За сравнение, за периода юни 2023 г. – май 2024 г., който използва ЕЦБ в доклада си за България миналия месец, тя бе 5.1% и бе с около 2 пункта над допустимата за влизане в еврозоната.
Очакванията на Министерство на финансите са България да отговори на ценовия критерий до края на годината. Планът на Министерство на финансите е тогава да поиска от ЕЦБ нов извънреден конвергентен доклад за влизане в еврозоната. Според Министерство на финансите обаче хипотеза, в която България да приеме еврото от средата на 2025 г. е малко вероятна.
В същото време за трети пореден месец Националният статистически институт отчита месечна дефлация в България. За юни тя е 0.2% и се запазва на същото ниво като през предходния май. Данните на националната статистика показват, че средната кошница от стоки и услуга за българското потребление поевтинява за трети пореден месец.
Април, май и юни са първите три месеца с дефлация от пролетта на 2020 г. по време на първия COVID локдаун.
И на месечна, и на годишна база обаче осезаемо поскъпват посещенията по заведения, алкохол и цигари, както и настаняванията в хотели и туристически пакети.