Годишната инфлация в България слезе до нивата от лятото на 2021 г. (инфографика)
Поскъпването на водата и някои други сезонни стоки и услуги ускори инфлацията на месечна база
Годишната инфлация в България се забави съществено през януари 2024 г. – до най-ниското си ниво от лятото на 2021 г. Според данните на Националния статистически институт (НСИ) на годишна база цените са се повишили средно с 3.8%. За сравнение, месец по-рано инфлацията бе 4.7%.
Индексът, който Европейската централна банка и Европейската комисия основно разглеждат при оценяването на подготовката за еврозоната, също се забавя през януари – от 8.6% през декември до 7.8% през януари. Как стои България сред останалите европейски държави, предстои да стане ясно следващата сряда, когато европейската статистическа служба Евростат ще публикува официални данни.
Според последните числа обаче България бавно доближава допустимата за еврозоната инфлация, а премиерът акад. Николай Денков посочи, че „на България ѝ трябва още малко време“ за тази цел.
Иначе на месечна база инфлацията в България се ускорява до 0.5%. Това се дължи на някои сезонни повишения на цените от началото на годината. Пример за това е значителното поскъпване на студената вода, одобрено от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Според решението на регулатора средно за страната увеличението е с 15%, но на места ръстът достига и 40%.
Според статистиката на НСИ водоснабдяването поскъпва на месечна база с 18.3%.
Благодарение на по-ниската цена на газа през януари, газообразните горива поевтиняват с 6.7%.
Иначе на месечна база по-сериозно поскъпване има при рибата и други морски храни с 2.3%, както и при зеленчуците с 5.7%. При повечето както нехранителни стоки и услуги се наблюдава поевтиняване. Основни хранителни стоки като хляб, олио и плодове поскъпват минимално с между 0.4% и 0.2%. Месото поевтинява с 0.2%, а млякото – с 0.1%.
Официалната статистика показва, че месеца горивата поевтиняват с 2.5%. Според специализирания сайт Fuelo пък масовият бензин A95 и масовият дизел поевтиняват с 1 ст. до съответно 2.62 и 2.67 лв.
Самолетните билети пък поевтиняват за месеца с около 22.6%.
На годишна база поскъпването на основни хранителни стоки като плодове и зеленчуци, месо достига около 10%. Олиото поевтинява с около 20%, а млечните продукти – с около 2%.
Поскъпването на водата достига една четвърт. На годишна база горивата поевтиняват с около 4%. С около 10% поскъпват и хотелските и образователните услуги.