Големи предприятия свиват производството си заради скъпия ток
Дружествата от групата „Металик“ може да спрат утре нацяло, след като днес работят на 50%
~ 2 мин.
Продължаващата от доста време тенденция цената на тока за индустрията в България да бъде в пъти по-висока от тази в Европа, вече има реални негативни последици за бизнеса. Пред Nova представители на големи индустриални производства са заявили, че вече ограничават производството си и дори може да се стигне до спиране на мощности, тъй като рекордно високата цена на електроенергията прави продукцията им нерентабилна.
„До 100 лева на мегаватчас може би ще бъде поносимо за производствата. Над тази цена вече е неефективно и предприятията няма да могат да изпълняват своите задачи. Утре отново ще работим на 50%, защото имаме поръчки и договори, които трябва да се изпълняват. Всяко закъснение води до неустойки”, заяви инж. Живко Петров, прокурист в „Чугунолеене” – Първомай.
Другите компании от групата на „Холдинг Металик“ – „Металик“ АД и „Енергоремонт-Гълъбово“, също работят наполовина. Те обаче утре може да спрат нацяло, ако цената остане рекордно висока.
Днес четирите национално представени работодателски организации отново излязоха с позиция, в която призовават министърът на енергетиката Теменужка Петкова да вземе мерки, тъй като ситуацията става непоносима за бизнеса. На сегмент „Ден напред“ на свободната борса цената е вече двойно по-висока, отколкото е средната за Европа. А при сравнение с пазари като Германия и Франция разликата е три пъти.
Бизнесът отново призовава изпълнителния директор на НЕК Петър Илиев да подаде оставка, но този път да си я приеме. Работодатели заплашват, че утре ще спрат работа, ако цената отново е на рекордни нива. На борсата 1 мегават/час днес струва 196 лева. Това е скок с 203% в сравнение с миналия петък.
Според бизнес организациите всичко на пазара на електроенергия се прави в услуга на Христо Ковачки. В интервю за БНТ вчера той заяви, че атаките срещу него са с цел да се прикрият други скандали в енергетиката и заяви, че определени фирми се облагодетелстват от свободни пазар на ток.
Илиев посочи, че за година и половина от страната е изнесено електричество за 10.7 млн. мегаватчаса и така българските граждани са спонсорирали фирмите износители със 700 млн. лв. Той отказа да назове имената на въпросните фирми, но заяви, че това лесно може да се провери, като се видят сделките на борсата.