Големите търговски вериги вече приемат електронни ваучери за храна
Всеки магазин в страната – независимо от големината му – може да работи с електронните ваучери, ако има ПОС терминал
Големите търговски вериги вече приемат плащания с електронни ваучери за храна – по-малко от три месеца след регулаторното въвеждане на тази възможност. Според промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, приети през лятото на миналата година, от 1 януари 2024 г. оператори на ваучери за храна могат да ги издават в електронен вариант, а от 1 юли ще отпадне възможността да се издават на хартиени.
Billa, Lidl, Фантастико и Kaufland вече потвърдиха официално, че работят с електронни ваучери.
Принципът на работа с електронните ваучери е като при дебитните карти – работодателят зарежда средствата, а работниците могат да ги ползват. Според Асоциацията на операторите на ваучери за храна няма значение колко голям е търговският обект – има ли ПОС терминал, могат да се включат в програмата, стига да искат.
За разлика от хартиените, с електронните ваучери може да се пазарува на всяка стойност, в рамките на максимално заредената сума.
Средствата в картата обаче не могат да се теглят от банкомат или да се препращат към други сметки. Както и досега, ваучерите за храна не могат да се използват за закупуване на алкохол и тютюневи изделия.
Срокът на валидността им остава 12 месеца, като при пазаруване с карта автоматично ще бъдат използвани най-старите, за да се избегне загубата на средства.
Как се подготвиха търговците
От големите вериги обясниха за Economic.bg, че забавянето от над два месеца е заради нуждата от техническо време, в което всички участници в този процес да направят нужните инвестиции и софтуерни промени.
Тъй като електронният ваучер е изцяло нов продукт, беше нужно време и на банковите институции, и на лицензираните оператори да направят нужните софтуерни промени, за да може електронните ваучери да се приемат безпроблемно на ПОС терминал“, споделя Янислав Стойчев, главен финансов директор на „Фантастико Груп“ ООД.
Това е и една от причините, според „Била“, все още заплащането с тях да не е широко разпространено. От веригата казаха, че само 5% от оборота, направен с ваучери за храна през месец февруари, е минал електронно.
Но след като вече всички големи хранителни вериги са готови да приемат плащания с електронни ваучери, Янислав Стойчев очаква през следващите два месеца близо 50% от покупките с ваучери да се случват с електронния им вариант.
20 млн. такси за търговците
Първоначалните инвестиции на работодателите не са високи, а спестяванията в дългосрочен план надвишават многократно тази еднократна инвестиция, смятат от Асоциацията на операторите на ваучери за храна.
Картите за електронните ваучери за храна ще бъдат напълно безплатни за работниците. А за използването им на ПОС терминалите няма да имам никакви такси.
Поемането на банковите такси, дължими при обработване на плащанията с електронните ваучери, притеснява търговците у нас, тъй като това изисква голяма инвестиция от тяхна страна.
Поддръжката на електронните карти изисква такса, равняващ се на общ разход от около 20 милиона лева за търговците“, споделят от „Била“.
Веригата е на мнение, че точно това може да затрудни много от малките магазини да въведат електронните ваучери за храна. Което от своя страна би довело до неудобства както за бизнеса, така и за потребителите.
Win-win ситуация
Въвеждането на електронните ваучери за храна улеснява както потребителите, така и търговските вериги. С тях се плаща точно както с обикновена банкова карта. Те елиминират и нуждата от извършването на допълнителни административни дейности, свързани с обработката на хартиените ваучери.
Според Асоциацията, въвеждането на електронните ваучери ще намали административната тежест за работодателите. Което от своя страна ще привлече повече компании да предоставят на служителите си тази социална придобивка.
Дигитализацията на ваучерите за храна значително намалява административната тежест за работодателите относно предоставянето, транспорта, съхранението и раздаването на ваучерите на техните служители“, споделя Таня Обущарова, от Асоциацията на операторите на ваучери за храна.
Тя е на мнение, че предимствата на електронните ваучери са много повече от недостатъците им. Те са „модерно, удобно и сигурно средство“ за пазаруване на хранителни продукти. Всички страни ще бъдат облагодетелствани от приемането им.
Вече няма да е необходимо потребителите да носят хартия и да следят срока на годност на ваучерите. Работодателите ще бъдат натоварени с много по-малко административни тежести при предоставянето на ваучери за храна. За търговците процесът по осребряване ще се улесни значително. А обслужването на клиенти на касата ще бъде по-бързо, тъй като вече няма да се броят на ръка хартиените ваучери, а просто ще се плаща с карта чрез ПОС терминала.