Google пуска AI решение за оптимизиране на градски светофари
Чрез оптимизиране само на няколко съседни кръстовища и създаване на зелени вълни градовете могат да подобрят трафика и да намалят емисиите
Google обяви въвеждането на поредица от продуктови функции и разширения, насочени към справяне с транспортните и енергийните емисии, съобщава специализираният сайт ESGnews.bg. Технологичният гигант въвежда и своя проект Green Light, който използва изкуствен интелект (AI), за да помогне на 12 града по света да намалят емисиите от трафика.
Green Light е решение, предназначено да намали емисиите, които се генерират на светофарите. Те могат да бъдат 29 пъти по-високи, отколкото на извънградски пътища. Решението използва базирани на AI и Google Maps тенденции на шофиране, давайки препоръки за оптимизиране на алгоритъма на светофарите, които градските инженери могат да внедрят само за пет минути, като използват съществуващата инфраструктура.
Чрез оптимизиране само на няколко съседни кръстовища и създаване на зелени вълни градовете могат да подобрят трафика и да намалят емисиите при спиране и тръгване.
Решението вече се използва на 70 кръстовища в 12 града
Градовете, които вече използват решението на Google за оптимизиране на емисиите от пътния трафик, са Абу Даби, Бали, Бангалор, Будапеща, Хайфа, Хамбург, Хайдерабад, Джакарта, Колката, Манчестър, Рио де Жанейро и Сиатъл. Първите данни показват потенциал за до 30% намаление на спиранията и до 10% намаление на емисиите на кръстовищата.
Според Google е трудно и скъпо да се получат надеждни данни за оптимизиране на светофарите, така че много инженери на градския трафик разчитат на остарели конфигурации. Без Green Light много данни идват от скъпи сензори или ръчно преброяване на превозни средства, които не дават на инженерите необходимата информация за ключови параметри.
Green Light е базиран на AI модел на всяко кръстовище, включително неговата структура, модели на трафика, планиране на светлините и как си взаимодействат графиците за трафик и светлини и взаимодействието между светофарите. Той е в състояние да анализира хиляди кръстовища едновременно, подобрявайки потока през множество пътни артерии в града.
Софтуерът идентифицира възможности, към които преди нямахме видимост и насочи инженерите към местата, където има потенциални ползи от промяната на времето на сигнала.
Това предостави ценна информация за нашия град с 2400 пътни сигнала. Екипите на Green Light и Transport for Greater Manchester внесоха опит и идеи за подобряване на пътуванията и намаляване на емисиите”, коментира Дейвид Аткин от Transport for Greater Manchester.
Ефективното маршрутизиране на Google
Google също така обяви, че планира да пусне разходоефективни маршрути в Google Maps за Индия и Индонезия тази година, които вече се прилагат в САЩ, Канада, Европа и Египет. Освен това, в тези две нови страни компанията включва ефективни по отношение на горивото маршрути за двуколесни автомобили, за да помогне на още повече хора да пътуват по-устойчиво.
Ефективното маршрутизиране използва изкуствен интелект, за да предложи маршрути с по-малко хълмове, по-малко трафик и шофиране с постоянна скорост. От пускането на пазара през октомври 2021 г. това е помогнало за предотвратяването на повече от 2.4 милиона метрични тона емисии на CO2e – еквивалент на премахването на приблизително 500 000 автомобила от пътя за една година.
Компанията също така предвижда допълнителни функции за подпомагане на хората да намерят алтернативни, устойчиви начини за придвижване, като железопътен транспорт, с предложения за нови влакови маршрути, които скоро ще се появяват в „Search“, когато търсят полети, или ще се показват предложения за обществен транспорт или ходене пеша, когато потребителите търсят упътвания за шофиране в „Maps“, ако времето за пътуване е сравнимо и практично.
Отговорът на изменението на климата изисква системни, глобални действия за преход към устойчиво бъдеще за всички. Но справянето с проблем в мащаба на изменението на климата може да изглежда смущаващо. За да помогнем, ние продължаваме да разработваме технология, която може да даде полезна информация, така че хората, градовете и организациите да могат да направят по-устойчив избор”, посочва Кейт Бранд, главният директор по устойчивост на Google.