Гуверньорът на БНБ ще получава 15 368 лв. месечно
Подуправителите с месечно възнаграждение от 13 173 лева
Месечното възнаграждение на управителя на БНБ ще бъде 15 368 лева. Тримата подуправители ще получават по 13 173 лева, а останалите членове на Управителния съвет на банката - по 4 391 лева. Това обявиха днес от БНБ след заседание на новия УС.
Сред решенията е и това за определяне и оповестяване на възнагражденията на Управителния съвет на БНБ.
Решението се базира на следните принципи: Обвързване на възнагражденията на членовете на Управителния съвет със средното месечно възнаграждение на ръководителите на банките в България, както следва: 70% за управителя на БНБ; 60% за подуправителите и 20% за другите членове на Управителния съвет. Отменяне на възнагражденията за участие в заседанията на Управителния съвет за управителя и подуправителите. Въвеждане на лимит за общото възнаграждение на управителя и подуправителите, включително допълнително материално стимулиране, до размера на средното общо възнаграждение на ръководителите на банки в България. Публично оповестяване на месечните възнаграждения на членовете на Управителния съвет в Годишния отчет и в бюджета на БНБ.
В съответствие с приетото решение месечните възнаграждения на членовете на Управителния съвет се определят в следните размери: 15 368 лева за управителя; по 13 173 лева за подуправителите; по 4 391 лева за другите членове на Управителния съвет.
Вчера новите подуправители на БНБ положиха клетва пред Народното събрание. Екипът на управителя Димитър Радев е съставен от Димитър Костов - управление "Банков надзор", Калин Христов - управление "Емисионно" и Нина Стоянова - управление "Банково".
Днес Управителният съвет на БНБ прие становище по независимата оценка за състоянието на банковия надзор на БНБ, изготвена от Международния валутен фонд и Световната банка и предложи окончателната версия на доклада да бъде финализирана до края на август 2015 г. Докладът ще бъде в основата на плана за реформиране и укрепване на банковия надзор на БНБ, който ще бъде публично обявен до края на септември 2015 г., информираха от Централната банка.
От там съобщават още, че стартира официално процесът по прегледа на качеството на активите в търговските банки. Като първа стъпка в този процес УС на БНБ на основание на чл.16, ал.8 от Закона за обществените поръчки одобри откриване на тръжна процедура за избор на независим външен консултант по организирането и провеждането на прегледа.