Хората извличат застрашителни количества пясък от морето
Темпото става все по-непоносимо, което оказва все по-голям натиск върху морския живот и крайбрежните общности
Хората извличат от морското дъно застрашително количество пясък, предупредиха от Програмата на ООН за околната среда (ЮНЕП). По последни данни става дума за средно 6 милиарда тона пясък годишно.
Това прави повече от 1 милион самосвала с пясък на ден, който се извлича за производство на бетон и стъкло, за изграждане на нови изкуствени плажове или за възстановяване на ерозиращите брегове. Темпото става все по-непоносимо, което оказва все по-голям натиск върху морския живот и крайбрежните общности.
„Това не е устойчиво. Количеството пясък, което извличаме от околната среда, е значително и оказва голямо въздействие“, заяви на пресконференция по-рано през септември Паскал Педуци, директор на аналитичния център на ЮНЕП, наречен GRID-Женева. Той сравни проблема с обезлесяването или свръхулова – когато хората използват даден ресурс по-бързо, отколкото той може да бъде възстановен.
Бетонът е второто най-използвано вещество в света след водата, а пясъкът е основна съставка на вездесъщия строителен материал. Стъклото и полупроводниковите чипове също се произвеждат от кварцов пясък. По света има и много изкуствени брегови линии, като например новопостроени острови или бивши влажни зони, които са прокарани, за да се разшири площта на даден град.
Привидно ненаситното търсене на пясък, за съжаление, се отразява негативно. Тъй като покачващото се морско равнище свива бреговете, някои общности разчитат на пясък, добит от близкото морско дъно, за да възстановят плажовете. В бъдеще този пясък може да се окаже по-малко достъпен за крайбрежни защитни съоръжения, предупреждава ЮНЕП. А когато компаниите вземат пясък от реките, към крайбрежията, които се нуждаят от него, се стичат по-малко седименти.
Премахването на морското дъно за събиране на пясък унищожава и морския живот. И ако добивът е твърде голям, „животът може да не се възстанови“. Наред с това е налице и шумово замърсяване, което заедно с промените в мътността на водата могат да навредят на морските обитатели.
За да наблюдава добива на пясък по света, ЮНЕП разработи своя платформа за данни, наречена Marine Sand Watch. Тя използва изкуствен интелект и система за проследяване на плавателни съдове, наречена Система за автоматична идентификация, за да идентифицира драгажните кораби и да картографира добива на пясък по цялата планета. Миналата година ЮНЕП прие резолюция, с която възложи на GRID-Женева да засили разбирането си за добива на пясък, за да подкрепи глобалната политика.
Според новите данни някои от най-интензивните дейности по драгиране на пясък се извършват по крайбрежието на Китай и по източното крайбрежие на САЩ. Това би могло да породи рискове за амбициите на всяка от страните в областта на възобновяемата енергия, тъй като изместването на пясъчните дюни може да повлияе на офшорните вятърни турбини.