Христов: Газовата връзка със Сърбия ще е готова навреме
Енергийният министър инспектира строежа на интерконектора, а изпълнението се движи дори изпреварващо
По график пускането на газовата връзка България – Сърбия ще бъде през октомври. Това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов по време на проверката на строежа на интерконектора в района на село Доброславци, цитиран от Nova. По думите му проектът напредва по график, дори има леко изпреварване.
Абсолютно сигурни сме, че ще бъде завършен навреме от българска страна, както и в рамките на бюджета“, добави той.
Министърът припомни, че капацитетът на газовата връзка е 1.8 млрд. куб. м годишно. Той информира, че в момента с осем европейски страни се прави мащабен анализ на газовия пазар в Югоизточна и Централна Европа. Целта – другите държави да диверсифицират доставките си на газ, както е направила България. Страната ни има готовност да изгради допълнителна компресорна станция на интерконектора, за да се увеличи капацитета му до 3.2 млрд. куб. метра.
Газовата връзка ще бъде с реверсивен поток, т.е. България може да купува газ и от Сърбия. Министърът обаче уточни, че основно се предвижда интерконекторът да бъде използван в посока от България към Сърбия, тъй като сръбската страната все още зависи изцяло от руския газ и те са запазили капацитет на терминала в Александруполис, който България строи.
Тази възможност за реверсивни доставки ни дава една допълнителна сигурност в случай на нужда да доставяме газ от Централна Европа“, обясни Христов.
Началото на изграждането на интерконектора бе дадено на 1 февруари в присъствието на президента Румен Радев и държавния глава на Сърбия Александър Вучич. Тръбата ще бъде дълга почти 170 километра, 62 км от които са на територията на България. Газовата връзка тръгва от Нови Искър и ще се включва в сръбската газопроводна мрежа при град Ниш.
Изпълнител на проекта е обединението „Интернешънал газ“ АД, в което влизат „Главболгарстрой“ АД и „Главболгарстрой Интернешънал“ АД.
„Булгартрансгаз“ подписа договора с фирмата изпълнител през месец май 2022 г., но войната в Украйна затрудни доставката на тръбите. Контрактът е на стойност 139.7 млн. лв. без ДДС. Парите ще дойдат от собствени средства на „Булгартрансгаз“, привлечен финансов ресурс от международна банка – 49 млн. евро (който трябва да се одобри днес от НС) и безвъзмездни европейски средства (27 млн. евро).
Компенсация за газа в "Чирен"
В момента се работи по предложение в рамките на европейска директива да се компенсира високата цена на природния газ в подземното хранилище в Чирен.
Заради топлото време от Коледа почти не е черпен скъпият газ от "Чирен", което се отрази и на цената на горивото за вътрешния пазар, тъй като той участва в ценообразуването.
Директивата има за цел да покрие разликата между цената на нагнетения газ и пазарната цена в момента. Очаква се до 1 - 2 седмици да приключат анализите по този въпрос, като другата седмица ще се поканят и заинтересованите страни, за да може съвместно да се изработи работеща схема.
Проблемът е доста сериозен", коментира Росен Христов, цитиран от БТА.
Той обясни, че според европейската директива България има ангажимент да запълни газохранилището в определен график, което страната е изпълнила. Тази директива предвижда да се направи такава компенсация, тъй като се е очаквало да има разлика в цената по време на нагнетяването и след това - на неговото използване.
Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов допълни, че този компенсаторен механизъм ще допринесе в няколко посоки. Съгласно европейското законодателство страните членки имат ангажимент да запълнят газохранилищата си и през 2023 г. Затова количествата, които ще останат в момента, освен че ще бъдат на конкурентна цена, ще спомогнат страната да изпълни целта, която е 1 ноември тази година да има 90 процента запълняемост на газохранилището в Чирен.