Радев и Вучич дадоха старт на строежа на газовата връзка със Сърбия
Интерконекторът ще помогне за допълнителната диверсификация на доставките на синьо гориво
„Главболгарстрой“ започва да строи газова връзка със Сърбия (IBS), която допълнително ще разнообрази доставките на газ за България. Реализацията на интерконектора, за който се говори повече от 10 години, се ръководи от „Булгартрансгаз“ и реално започва днес, като трябва да е готов до октомври тази година. Дължината на целия газопровод е 170 км, от които 62 км на българска територия. Началната му точка у нас е при Нови Искър и ще стигнат до сръбския град Ниш.
На церемонията по откриването на строежа днес присъстваха държавните глави на двете държави – Румен Радев и Александър Вучич.
Интерконекторът е залог за бъдещето, но той е и израз на волята на нашите страни заедно да градим визия за общото ни европейско бъдеще“, заяви президентът Румен Радев.
По думите му проектът е пример за устойчивото сътрудничество на България с ЕК, както и за успешното прилагане на европейската стратегия за достъпна енергия.
Това е пример до какво води разширеното сътрудничество. Повече възможности, повече газ, спад на цените и по-малко вредни емисии“, добави българският президент.
Според него България се е доказала като надеждна транзитна страна, въпреки че Кремъл едностранно спря търговските доставки на руски газ за българската икономика.
Ние ще останем стратегически и незаобиколим партньор на Балканите“, заяви от своя страна изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов.
ГБС ще изгражда интерконектора
Изпълнител на проекта е обединението „Интернешънал газ“ АД, в което влизат „Главболгарстрой“ АД и „Главболгарстрой Интернешънал“ АД.
„Булгартрансгаз“ подписа договора с фирмата изпълнител през месец май 2022 г., но войната в Украйна затрудни доставката на тръбите. Контрактът е на стойност 139.7 млн. лв. без ДДС. Парите ще дойдат от собствени средства на „Булгартрансгаз“, привлечен финансов ресурс от международна банка – 49 млн. евро (който трябва да се одобри днес от НС) и безвъзмездни европейски средства (27 млн. евро).
Като компания с повече от половин век опит в изграждането на газова инфраструктура в Източна Европа, осъзнаваме високата чест, но и високата отговорност да бъдем изпълнител на този стратегически проект. Искам да благодаря на президента Румен Радев и на ръководството на „Булгартрансгаз“ за проявената политическа воля за осъществяване на този проект и други стратегически проекти като разширението на газохранилището в Чирен, заяви генералният мениджър и член на Надзорния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“ АД Калин Пешов.
Той благодари предварително и над 300-та заварчици, механизатори, техници и ръководители, които ще прекарат следващите месеци на обекта или мислейки за него 24 часа в денонощието. Пешов обеща, че газовата връзка със Сърбия ще бъде изградена качествено, с материали и оборудване със световно ниво, спазвайки срока за строителство и пазейки здравето и живота на всички хора, работещи на обекта и всички хора от околността.
Искам предварително да благодаря на всички повече от 300 заварчици, механизатори, директори, техници, които ще прекарат следващите 8 – 9 месеца от живота си на това място тук. Гарантирам, че ще изпълним проекта с най-високо качество, материали и оборудване от световно ниво, като спазим срока, с който сме се ангажирали“, добави той.
Защо е важна газовата връзка
Газовата връзка със Сърбия ще даде възможност за достъп на България до европейския газов пазар, конкретно до хъба „Балмгартен“, като по този начин ще бъдат диверсифицирани източниците.
Там има доста голям обем на търговия на природен газ, борсата е високоликвидна, затова се целим към тази дестинация. Газопроводът на наша територия има и две газови отклонения до общините Сливница и Драгоман, което ще им даде възможност да заменят твърдите горива с природен газ“, коментира Владимир Малинов.
Сърбия от своя страна ще си осигури връзка до различни източници на газ през Южния газов коридор и терминала за втечнен природен газ край Александруполис. След като интерконекторът е готов, Сърбия ще може да се възползва и от газовото споразумение между България и Турция и всички терминали за втечнен природен газ в южната ни съседка.
Доставки на руски газ за България през Сърбия са напълно невъзможни“, подчерта още Малинов.