#Хубаво, но не е готово: Министър Шишков сравни интерконектора с луксозна сграда без ток
Най-проблематична остава компютърната връзка на газопровода със съоръженията в Гърция, посочи той
Хаштагът „Хубаво е, но не е готово“ – станал популярен в социалните мрежи покрай емблематичния ремонт на столичната улица „Граф Игнатиев“ преди три години – като че ли може отново да влезе в употреба. Този път по адрес на стратегически важната газова връзка с Гърция. Или поне така излиза от думите на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков, който днес инспектира обекта.
Газовата връзка с Гърция не е готова. Обектът изглежда като луксозна сграда с мебели, до която обаче няма ток и добър достъп“, каза той пред журналисти.
Най-проблематична по думите му остава компютърната връзка на газопровода със съоръженията в Гърция. Тя е от съществено значение, за да потече синьото гориво.
Министърът обаче каза, че няма да търси пропуски в строителя и увери, че ще му бъде предоставен пълен държавен комфорт, така че „да завърши най-важните части от него (газопровода), за да го въведем в експлоатация и да работи“. Шишков даде да се разбере, че за по-бързото му финализиране ще има всекидневни проверки от регионалните структури на ДНСК в Хасково и Стара Загора, които те ще докладват за извършените строително-монтажни работи.
А „на практика надзорната фирма ще получи офис в централата на ДНСК“ – гласи образно текстът в прессъобщението на МРРБ.
От ведомството обясняват, че така ще може надзорникът заедно с началника на дирекцията да събират всички необходими документи за пускането на интерконектора в експлоатация. Това щяло да позволи да се спечели време и когато строежът стане готов, още на следващия ден да бъде сформирана приемателна комисия и газопроводът да се въведе в експлоатация.
Искаме, докато строителят си завършва недовършените строителни дейности, надзорът и ДНСК да проверят всички документи за готовите сегменти, за да няма забавяне впоследствие“, коментира Иван Шишков.
На брифинг преди дни той информира, че газовата връзка с Гърция не е готова, а някои органи – като противопожарна охрана и „Напоителни системи“ – имат забележки по обекта. Днес Шишков посочи, че част от недовършените дейности вече били почти завършени, като пример бе даден с ключов противопожарен водопровод. Все още обаче има недовършена замазка по конструкцията на газоизмервателната станция в Стара Загора, установи днешната инспекция.
Планът на служебния министър и неговия екип е приоритетно да се работи за пускането на газовата връзка, а всички довършителни дейности, като изграждане на обслужващи пътища, възстановяване на щети по напоителни канали и др., да се финализират на втори етап.
Криволичещата съдба на газовата връзка с Гърция
Интерконекторът се счита за стратегически важен за енергийната сигурност и диверсификацията на България. Той бе започнат преди 12 години от правителството на ГЕРБ, но бавен след това по различни причини – за разлика обаче от практически безполезното за страната ни продължение на „Турски поток“ (наречен свойски от Бойко Борисов „Балкански поток“).
През последната година и нещо процесът по завършването на гръцката газова връзка бе ускорен. През юли бившият премиер Кирил Петков се похвали, че тя вече е готова, а с колегата му Кириакос Мицотакис ѝ дадоха символичен старт. Заявката бе, че ще заработи до седмици. В края на същия месец обаче самият Петков и енергийният министър в кабинета му – Александър Николов, обясниха, че одобрението на обекта е стигнало до издаването на Акт 14. А за да влезе в експлоатация, има нужда от Акт 16, което е доказано тромава процедура. Така очакванията за стартирането на интерконектора се изместиха към октомври.
Преди обаче на власт да дойде служебното правителство и да се разрази скандалът „Георгиус/Джордж“, който пък породи съмнения за умишлено бавене. Сякаш за да опровергае това, регионалният министър Иван Шишков гръмко увери тази седмица, че цялата държава ще помага с големи привилегии на строителя, така че той да завърши връзката и тя най-сетне да влезе в експлоатация – дори и с известно забавяне от последно обявените срокове.
Интерконекторът с Гърция е на стойност над 240 млн. евро. Пускането му ще направи възможно получаването на цялото договорено количество азерски газ за България по дългосрочен контракт, обещаващ по-ниска цена. Той е за 1 млрд. куб. метра газ годишно, което се равнява на около една трета от потреблението на страната.