Големите вериги предупредиха за риск от фалити
Според нехранителните магазини затварянето им всъщност води до по-висок риск от заразяване
Големите вериги магазини за нехранителни стоки предупредиха, че забраната да работят, която ще остане и след 31 март, води както до повишаване на риска от разпространение на COVID-19, така и до риск от фалити, ръст на безработицата и по-големи щети за държавния бюджет.
При неработещи големи магазини, клиентският поток се пренасочи към малки търговски обекти, където е трудно да бъдат спазвани предписанията на здравните власти“, посочват от Сдружението за модерна търговия (СМТ) по повод на удължаването на ограниченията в този сектор от търговията.
Бизнес организацията допълва, че веригите досега са доказали, че могат да осигурят дистанция при пазаруване, контрол на достъпа, дезинфекция и пълно спазване на всички предвидени противоепидемични мерки.
Според СМТ продължителното затваряне на големите магазини може да доведе дори до фалити и ръст на безработицата. Резултат от затварянето ще бъде и намаляването на приходите в държавния бюджет, тъй като компаниите в този бранш „работят напълно на светло и плащат данъци и осигуровки върху реалните си приходи и възнаграждения на служителите“. Освен това със забраната да работят чувствително се увеличава броят компании, които ще се нуждаят от подкрепа и компенсации от страна на държавата.
От организацията настояват още за намаляване на данък "сгради" и такса "смет" за периода на затваряне. Те искат също така помощта от НАП и грантовата схема по ОПИК за средните предприятия да бъдат достъпна и за големите компании.
От СМТ посочват още, че обхватът на програмата „Запази ме“ трябва да се увеличи, като се включат служители като юристи, финансисти, служители за дистанционно обслужване на клиенти, охрана и поддръжка.
Припомняме, че редица бизнес отрасли до момента предупредиха за риск от фалити, като в това число влизат ресторантьорският, хотелиерският, ритейл и др.