И Китай забранява колите на изкопаеми горива
Страната обяви, че ще определи срок, след който ще спре продажбата на автомобили на бензин и дизел
Китай ще определи краен срок, в който автомобилните производители да прекратят продажбите на превозни средства, задвижвани с изкопаеми горива. Така страната ще стане най-големият пазар, който ще направи този ход и ще ускори навлизането на пазара на електрически автомобили, воден от компании като BYD Co. и BAIC Motor Corp.
Син Губин, заместник-министър на промишлеността и информационните технологии, заяви, че правителството работи с регулаторните органи за определяне график за край на производството и продажбите. Този ход ще има дълбоко въздействие върху околната среда и растежа на китайската автомобилна индустрия, каза Син на автомобилен форум в Тиендзин в събота, цитиран от Блумбърг.
Втората най-голяма икономика в света е поела ангажимент да ограничи въглеродните си емисии до 2030 г. и да ограничи замърсяването на въздуха. По този начин Китай ще се присъедини към страни като Великобритания и Франция, които искат да премахнат постепенно автомобилите на бензин и дизел. Предстоящата забрана на автомобилите с двигатели с вътрешно горене ще стимулира местните и световните производители на автомобили да се съсредоточат върху въвеждането на повече електрически автомобили с нулеви емисии, които да помогнат за почистването на големите градове от смог.
"Въвеждането на подобна забрана за толкова голям пазар като Китай може да изисква повече време и да стане в срок след 2040 г., каза Лиу Жия, помощник-главен мениджър в Chery Automobile Co., най-големият китайски износител на коли, която ще представи нова линия електрически и хибридни модели на предстоящия тази седмица Автомобилен салон във Франкфурт. Според него ще има достатъчно време за големите производители и търговци да се подготвят за промяната.
Припомняме, че наскоро Великобритания обяви, че ще въведе забрана за продажбата на коли на бензин и дизел от 2040 г. Преди това и Франция обяви подобен план, целящ да намали замърсяването на околната среда и да изпълни ангажимента на Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне с до 2 градуса по Целзий. Междувременно Норвегия и Холандия също планират да сложат край на автомобилите, задвижвани от изкопаеми горива.