Инфлацията в България се ускори през декември (графика)
До дни ще стане ясно дали страната изпълнява ценовия критерий за присъединяване към еврозоната
Леко ускоряване на инфлацията в България през декември отчете Националният статистически институт (НСИ). Основно в кошницата от стоки и услуги поскъпват тези, свързани с празничния сезон – като някои хранителни продукти, почивки, самолетни билети, както и горивата.
Цените на дребно са се покачили с 2.2% спрямо същия месец на 2023 г., а при сравнение с ноември са били с 0.4% по-високи. За сравнение – годишното покачване на показателя през предходния месец бе 2.1%, а месечното – 0.6 на сто.
В групата на хранителните продукти през декември най-силно е било месечното поскъпване на зелето, чиято цена се е покачила с 15.4 на сто, следвано от нискомасленото прясно мляко (4.9%) и гъбите (4.5%).
По-сериозно поевтиняване е отчетено при пипера, чиято цена е намаляла с 8.9 на сто, при цитрусовите и южни плодове, поевтинели с 8.4% и при ябълките (4.2% спад в цената).
В сезона на празниците и почивките, по-значително поскъпване в групата на нехранителните стоки и услуги от НСИ са регистрирали при международните полети (с близо 30%), туристическите пътувания (почти 10%) и централното газоснабдяване (с 8.7%). Намаление в цената е регистрирано при обувките, праха за пране и пелетите с между 2 и 2.6 на сто.
Цените за еврозоната
Инфлационният индекс, който се използва за измерване на конвергенцията на България за еврозоната, последно бе на нива от 2.8% през ноември, или с 0.3 – 0.4 пункта от търсения критерий за еврозоната.
Актуалните данни за декември предстои да бъдат публикувани в петък. Те ще покажат дали България вече е изпълнила инфлационния критерий, както очакват повечето икономисти, което ще даде законово основание на кабинета "Желязков" да поиска извънреден доклад за конвергенция от Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ).
Според експерти обаче дори да сме изпълнили критерия към декември и да се поиска извънреден доклад, е малко вероятно страната да се присъедини към еврозоната на 1 юли и по-ввероятният сценарий е приемане на еврото на 1 януари 2026 г.