От древен Рим до Холивуд: Историята на слънчевите очила
Защитата на очите придобива интересен обрат с развитието на филмовата индустрия
Защитата на нашите зеници е една от основните функции на слънчевите очила. С годините обаче очилата с тъмни или цветни стъкла се превърнаха в моден аксесоар. Само си помислете за огромната колекция от слънчеви очила на Елтън Джон, пише CNN.
Но кога започва интересът към защитата на очите и в кой момент тъмните очила станаха синоним на социален статус?
Древни традиции
Има данни, че римският император Нерон е държал полирани скъпоценни камъни към очите си за защита от слънцето, докато е гледал как се бият гладиатори.
Знаем, че медните инуити от далечния север на Канада и юпиките от Аляска също са носили очила, някои направени от рога или китова кост.
През 12-ти век в Китай съдиите носели слънчеви очила с опушен кварц, за да скрият изражението на лицето си - може би за да запазят достойнството си или да не предадат емоции.
Венеция е било мястото, където в древността е установена първата дейност по производство на очила. През 18-ти век благородните венециански дами са заснемани със зелени очила в рамка от черупка на костенурка. Те са били използвани, за да предпазят очите им и тези на децата им от слънчева светлина, докато гондолиерите ги превозват през венецианските канали.
Защитата на очите придобива интересен обрат с развитието на филмовата индустрия. Очите на филмовите звезди са подложени на непрекъснато напрежение заради изкуствената светлина на прожекторите, което засилва нуждата от това очите им да бъдат защитени.
Когато Холивуд започна да прави знаменитости от тези звезди, те търсеха уединение, като масово започнаха да носят слънчеви очила по време на публични изяви.
Първите очила
Първите очила против отблясъци, първоначално със зелено стъкло, блокиращо ултравиолетовите лъчи (UV), бяха Ray-Bans, патентовани през 1939 г. като Aviators за Air Corps на армията на САЩ. Формите им намаляваха светлината от всякакъв ъгъл. Те бяха възприети от военните и се превърнаха в характерния стил на генерал Дъглас Макартър, върховен главнокомандващ на американските сили в Тихия океан, разположен в Бризбейн, Австралия, по време на Втората световна война.
Тъмните очила стават все по-популярни аксесоари от края на 20-те години. Те заеха съвсем нова роля в живота на мъжката и дамска мода през 60-те и 70-те години на миналия век. Модни икони Жаклин Кенеди носеха огромните си дизайнерски очила като аксесоари.
Днес на пазара има стотици различни дизайни. Тъмните очила вече усилено присъстват в нашето ежедневие – от просто разходка по улицата, през шофиране, до почивка на плажа или тренировка на тенис корта
За някои знаменитости слънчевите очила са станали част от характера им. Сред тях са главният редактор на Vogue Анна Уинтур, която е почти неразделна с очилата си, както и Стиви Уондър.