Настъпва ли краят на нощния живот в Берлин?
Парти столицата на Европа затваря клуб след клуб под натиска на скъпите наеми и намалялата посещаемост
Париж има модата, Копенхаген - дизайна, а Берлин има своите клубове. От многодневни рейвове в стари бункери от Студената война до хедонистични скривалища, където всичко е разрешено и телефоните са забранени, германската столица примамва посетители и показва на света как да се забавлява още от декадентските си дни във Ваймар преди век, пише BBC.
Ето защо Германия добави и техно музиката на Берлин към националния регистър на нематериалната култура през март 2024 г. Това беше „намигване“ към ролята на музиката като саундтрак на контракултурното ядро на Берлин – същото, което помогна за събарянето на Берлинската стена; накара бившия му кмет да го обяви за "беден, но секси"; че и предотврати широкомащабно облагородяване (бел. ред. – става въпрос за отменените планове на Google да изгради свой кампус в един от модерните квартали на столицата).
Доклад на НПО, представляващо интересите на берлинските клубове, обаче предупреди, че половината от около 250-те клуба в града са изправени на риск от затваряне през 2025 г. поради бързо растящите цени на наемите в Берлин, „облагородяването“ и променящата се демография – цифра, която се е удвоила, откакто собствениците на клубове са били анкетирани 9 месеца по-рано.
Чужденците и германските туристи отдавна са привлечени от Берлин заради по-евтините му наеми (в сравнение с други европейски столици) и заради свободната му природа. Градът активно популяризира легендарната си клубна култура сред туристите, въпреки че последните заглавия обявяват „спирала на клубната смърт“ и „края на купона“. Миналия месец англоезичното списание за изкуство и култура The Berliner размишляваше дали градската клубна сцена някога ще се възстанови напълно, което накара мнозина да се чудят дали една от основните причини, поради които пътуващите отдавна се стичат в Берлин, може скоро да изчезне.
За Емико Геич, говорител на клубната комисия, която публикува доклада, т. нар. „смърт на берлинската култура“ не е нищо ново. Джентрификацията и ценообразуването на културните пространства се случват от години.
По думите ѝ новото е "перфектната смесица от допълнителни фактори, като продължаващите финансови затруднения от пандемията с Covid-19, инфлацията, увеличените оперативни разходи и спада на посетителите – всички те накараха някои собственици на клубове да се откажат".
Най-скорошното силно рекламирано затваряне е на заведение с име Watergate. След 22 години клубът се поддаде на нарастващия икономически натиск и затвори врати в новогодишната нощ.
Някои клубове се сблъскаха със свои предизвикателства, които наложиха закриването им или най-малкото - застрашиха съществуването им. Геич дава за пример плана за реконструкция на берлинския квартал Rummelsburg, който принуди клуб Rummels Bucht да затвори през септември 2020 г. в полза на нов аквариум, който ще бъде открит през следващата година и нови апартаменти. След това има планираното разширение на магистрала A100, което би застрашило клубове като Renate, Else, Neue Zukunft, About blank, Oxi и Club Ost.
Да се потопиш в различни светове
Ани Анка, румънска предприемачка, която идва в Берлин, за да купонясва в клубовете му през последното десетилетие, казва, че първоначално е била привлечена от репутацията на Берлин като "меката на клубовете". Преди години някои берлинчани, с които се запознала в Burning Man, я завели в Sisyphos – голямо пространство, подобно на склад, намиращо се малко по-надолу по пътя от вече затворения Rummelsbucht.
„Sisyphos беше нещо, което никога не съм изпитвала. Беше събота вечер и се срещнах с хора, които бяха там от сряда“, добави Анка.
Тя разказва, че хората идвали в клуба по същия начин, по който обикновено се ходи на фестивал – с допълнителни дрехи, храна и кърпи.
Клубовете в Берлин са направени така, че да можете да се потопите в различни светове – от тъмни подземия до обикновени зимни къщи с весела музика“, казва тя.
С последните новини за смъртта на клубната култура в града Анка се чуди какво предстои за Берлин. Но дори и като верен фен на клубната сцена, тя не е изненадана, че идва промяна.
„Мисля, че има много различни причини, поради които берлинската клубна култура запада“, казва тя. „На първо място, има смяна на поколенията. Както знаем, хората, идващи след Милениълите, поколението Z, имат много по-здравословен начин на живот. Много от тях не пият, камо ли да използват други вещества, които не можем да отречем, че бяха неразделна част от културата на клубовете в Берлин".
Наистина, отделен доклад от клубната комисия установи, че средната предполагаема възраст в клубовете, е 30 години. Само 9% се оценяват на възраст между 18-21 години. А 52% от клубовете съобщават за цялостен спад на посещаемостта.
Новото поколение променя клубната реалност
Тези, които не искат да започват нощта си в 02:00 или да използват незаконни вещества, са точно тези, към които са се насочили Том Боерман и Елена Кунце с откриването на Electric Social. Разположен точно зад ъгъла на винаги оживения Александерплац, аркадният бар се грижи за групови събития и по-млади тълпи, които предпочитат непринудена вечер с игри, отколкото да чакат на дълги опашки, които могат да продължат с часове, с входна охрана, която може да откаже пропуск заради нещо малко, като излъчването на човек.
Боерман съчувства на собствениците на клубове, но смята, че страховете, че клубната култура ще умре в Берлин, са преувеличени.
В момента има много променливи фактори, които работят срещу развлекателната индустрия и тези промени носят несигурност. Нормално е това да предизвика стрес и песимизъм, но Берлин е клубен град – винаги ще има клубове. И тези предизвикателства не са уникални за клубовете - те засягат баровете, ресторантите и всички други развлечения. Освен, ако не искаме нищо друго, освен клубове в Берлин, трябва да намерим начин да подкрепим развлекателната индустрия като цяло", добавя Боерман.
Според Боерман и Кунце цените и променящата се среда просто се натрупват като тежест за заведенията. Например, нарастващите цени на бирата принуждават някои хора да си купуват само една напитка за вечерта. „Клубовете не могат да оцелеят, разчитайки само на това. Особено тези, които преди на час продаваха по цяла бутилка“, каза още Кунце.
В същото време според Боерман няма друг бизнес, който да може да се грижи за изоставено пространство в покрайнините на града и да образува такива опашки за посещение.
Няма да е лесно, но съм сигурен, че клубовете ще се адаптират и ще намерят път напред", добави Боерман.