Икономическият риск за България от Brexit е от най-ниските
След Великобритания най-силно ще бъде засегната Ирландия
Европейският съюз и Великобритания продължават да водят преговори как ще бъдат уредени икономическите и търговски отношения помежду им след Brexit. Има и възможност обаче дипломацията между Брюксел и Лондон да не успее и да станем свидетели на „твърд” Brexit – Великобритания да напусне Блока без никакво споразумение и съответно без никакви облекчения за търговията и наемането на работна ръка.
Твърд Brexit ще нанесе най-голям удар на британската икономика. Това е позиция, която най-уважаваните анализатори и икономисти споделят. Вече има ясни знаци, че икономиката на страната вече се забавя значително и се сблъсква с несигурност във всички области. Тази несигурност накара компаниите да забавят разходите си, а инфлацията, причинена от понижената стойност на паунда, направи цените за купувачите по-високи.
По-малко ясно е влиянието, което ще има твърдият Brexit върху икономиките на останалите страни членки от ЕС.
Икономистите Дейвид Оуен и Маршъл Александрович от инвестиционната банка Jefferies обръщат внимание върху изследване, проведено от „група икономически географи”, които са използвали масиви от данни, за да опитат да оценят потенциалното влияние, което Brexit би имал върху останалите 27 страни членки от ЕС, пише Business Insider.
Според въпросното изследване най-голям удар Brexit ще нанесе на икономиките на Великобритания, Ирландия и Германия, а най-малко ще усетят излизането на Великобритания от ЕС Словения, България и Кипър.