Илон Мъск работи без заплата в Tesla. Защо?
Някои акционери се надяват компанията да му гласува огромен бонус, за да го запази начело
Поне за момента Илон Мъск работи в Tesla без пари. Разбира се, зависи от гледната точка. Той все още печели зашеметяващи суми благодарение на компанията за електромобили, но не по начина, по който работниците във фирмата правят парите си. Главният изпълнителен директор не е получавал никаква заплата в брой от 2019 г., когато взе скромните 23 760 долара, което обаче бе изискване съгласно закона за минималната заплата в Калифорния.
Той стана един от най-богатите хора на планетата чрез доходоносни пакети от опции за акции, които му дадоха правото да купи стотици милиони книжа за малка част от пазарната им цена, когато капитализацията на компанията достигаше различни финансови и пазарни цели.
Пакетът от опции, които му бяха предоставени през 2012 г., изтече миналата година, след като той получи 9 от 10 блока потенциални опции. И миналия месец компанията разкри, че Мъск е получил последния оставащ пакет от опции, предоставени в рамките на още по-доходоносен пакет за заплащане за 2018 г.
Така че засега Мъск няма да добавя акции към портфолиото си, независимо колко добре се справя Tesla.
Разбира се, никой не трябва да спонсорира страница в GoFundMe, за да му помогне да си плати сметките. В края на краищата той е вторият най-богат човек на планетата, според оценка в реално време на Forbes, след Бернар Арно, ръководител на империята на луксозните марки LVMH. Мъск има нетна стойност на богатството си от около 198 милиарда долара, достатъчно пари, за да надплати още веднъж за Twitter, ако иска.
И колкото по-добре се справя Tesla под негово ръководство, толкова повече струва той. Мъск притежава 412 милиона акции на компанията и опции за закупуване на още 304 милиона на изгодна цена от 23.34 долара за брой. Акциите на Tesla затвориха в петък при 208.31 долара за брой.
Стойността на тези акции и опции, коригирана спрямо цената на упражняване на опциите, е 142 милиарда долара, въз основа на затварянето в петък. И след като стойността на тези акции падна с 65% през миналата година, от началото на тази година те се възстановяват добре – повишиха се с 69% досега през 2023 г. – достатъчно, за да добавят 61 милиарда долара към нетното състояние на Мъск.
Все пак някои смятат, че Бордът на директорите на Tesla може скоро да обяви нов пакет от заплати за Мъск.
Бих очаквал абсолютно чудовищен пакет за Мъск“, каза Даниел Айвс, технически анализатор в Wedbush Securities. „Мисля, че Мъск е кръвта на Tesla. Той е ключова част от премията в акциите.“
Айвс каза, че нов пакет от заплати за Мъск ще увери инвеститорите, че той възнамерява да остане начело на Tesla в дългосрочен план и няма да се изкуши да премести фокуса си върху Twitter или SpaceX, или Neuralink, или Boring Company, или някоя от другите му компании или интереси.
Бордът трябва да изпрати сигнал; Уолстрийт трябва да се успокои, че Мъск ще остане главен изпълнителен директор на Tesla през по-голямата част от следващото десетилетие“, каза Айвс.
Някои възразиха срещу заплащането на бонусите на Мъск. Някои акционери на Tesla оспориха сделката от 2018 г. в съда в Делауеър, въпреки че беше одобрена с огромно мнозинство от акционерите по това време. Съдията, който гледа делото миналата година, все още не се е произнесъл.
Tesla провежда ден на инвеститорите на 1 март и скоро ще пусне пълномощното си изявление пред акционерите, обявявайки плановете си за годишна среща. Бордът на Tesla може да обяви плановете си за нов компенсационен пакет на някое от тези събития – ако такъв пакет се подготвя.
За последен път Мъск беше попитан за възможността за нов дългосрочен пакет за заплащане в поканата към инвеститорите в Tesla през април 2022 г. и го отхвърли с коментара: „В момента не се водят дискусии за допълнителна компенсация за мен.“
Някои инвеститори се притесняват, че Tesla ще загуби Мъск. На миналогодишното Годишно събрание на акционерите един от тях повдигна въпроса за наследяването, което накара Мъск да каже: „Възнамерявам да остана с Tesla толкова дълго, колкото мога да бъда полезен.“
Имаме много талантлив отбор тук. Така че мисля, че Tesla ще продължи да се справя много добре, дори ако бъда отвлечен от извънземни или се върна на родната си планета“, каза той, преди да добави: „Така че няма да си тръгвам, само за да е ясно“.
В делото във федералния съд през ноември миналата година членът на Борда на директорите Джеймс Мърдок свидетелства, че Мъск се е спрял на лице за негов наследник, но не разкри самоличността на този човек.
И не всички свръхбогати смятат, че трябва да натрупат допълнителни акции и опции, за да продължат да участват в развитието на своите компании.
Джеф Безос от Amazon и Марк Зукърбърг от Facebook, например, взеха големи дялове в компаниите си като основатели, но нито един от тях не получи субсидии за акции или опции, тъй като тези компании имаха първични публични предлагания съответно през 1997 г. и 2012 г.
И подобно на Мъск, те не са спечелили много от заплата. Безос печелеше 81 000 долара годишна заплата, докато беше главен изпълнителен директор, а Зукърбърг получаваше заплата от 1 долар на година през по-голямата част от последното десетилетие.
Безос се отказа от поста главен изпълнителен директор в Amazon през юли 2021 г., на 57-годишна възраст, и остава изпълнителен председател на компанията. Но с нетна стойност на активите си, оценена на около 213 милиарда долара по това време, не е ясно дали някакъв пакет от заплати би го задържал на работа.