„Има такъв народ“ още не осъзнават, че са партия
По-добре е да се отиде на избори, които са много по-вероятни от съставянето на правителство
Димитър Аврамов, политолог:
Г-н Аврамов, „Има такъв народ“ за пореден път каза пред президента, че няма да подкрепи правителство, излъчено с трети мандат. Същевременно нагласите в парламента са, че трябва да има редовен кабинет, но пък другите две партии на протеста – ДБ и ИБГНИ, а и БСП – са категорични, че няма да искат подкрепа от ГЕРБ и ДПС. Каква е прогнозата – ще има ли кабинет или няма да има?
– „Има такъв народ“ (ИТН) не са осъзнали, че са политическа формация и че трябва да търсят политически консенсус. Те не познават инструментариума на политиката. Това означава, че всяка възможност за съставяне на правителство с трети мандат е случайна. Тя зависи не от политически виждания и от програмни намерения, а от личните възприятия и емоции на Слави Трифонов. Лошо е за българската институционална система, ако сме се докарали дотам, че след 10 години управление на ГЕРБ, да зависим от емоционалните състояния на лидера на ИТН. Затова е по-добре да се отиде на избори, които са много по-вероятни от съставянето на правителство. На тях хората ще имат възможност или да накажат ИТН за политическото им неразбиране, или да ги възнаградят. Това предстои да видим.
А дали е възможен вариант, при който част от групата на ИТН да гласува за правителство. Татяна Дончева от ИБГНИ намекна, че разговори се водят с „разумната част“ от парламентарната група и че „сценаристите трябва да бъдат изолирани“. Може ли да наблюдаваме разцепления на група, каквито процеси сме виждали в други парламенти?
– Много ще е жалко, ако ИТН, които не разбират какво е политически процес, се разцепят. Отцепването е признак на разруха и затова им пожелавам да помъдреят политически, а не да се цепят. Смятам, че те няма да и го направят преди едни нови избори.
При едни нови избори какво ще се случи, ако ситуацията в парламента се потрети?
– Има промяна в обществените настроения, но тя може да бъде уловена със социологически изследвания. Със сигурност част от привържениците на ИТН са разочаровани, но ние не знаем къде са тези хора. Ако са сред избирателите на ИТН, то очаквано тази партия ще претърпи спад. Ако обаче разочарованите от действията на Трифонов са сред другите партии, а не в ИТН, където харесват тези действия, много е възможно тази партия да си увеличи резултата.
Нямаме никакви данни към момента, които да ни насочат към прогнози. Ако сега някой каже какво точно ще стане със сигурност, той е или шарлатанин, или много безотговорен човек. Очаква се разместване в нивата на недоверие към отделните партии, което може и да е незначително. Голямото неизвестно е дали ще има някакъв опит за създаване на нов политически субект. Къде за лошо, къде за добро новите политически проекти, създадени ад хок, изискват време. Ако такъв проект се появи сега, той няма да концентрира значителна политическа енергия, но може да разбърка подкрепата към определени политически партии.
Като страх от такъв проект ли да разчетем атаките за двойното гражданство на министър Кирил Петков?
– Групировките на българската олигархия бяха свикнали 10 години да получават каквото искат от българската държава. Кирил Петков извади данни за състоянието и начина на управление на Българската банка за развитие, които са отвъд скандала. Те показват как една държава се използва в частна полза. Затова тези мощни групи, които бяха разобличени, реагират. Кирил Петков се доказа като отговорен и честен човек на министерския си пост. Спирам дотук, защото почтеността на Кирил Петков и високият му рейтинг като служебен министър не го правят политик. Би било жалко да разчете подкрепата на хората за работата му като служебен министър като политическо влияние и способност за създаване на политически партии и да участва като лидер в политическия живот. Политическото лидерство е тежка задача, а моето мнение е, че министър Петков не е подготвен за такава задача.
Може ли да се разчете атаката срещу Петков и призивите да се обезсилят решенията му като министър като удар срещу президента Румен Радев, който назначи служебния кабинет?
– Президентът Радев няма чуждо гражданство. Ако някой в ситуация би могъл да има репутационни проблеми, това най-вероятно е министър Петков. Но истината е, че не мога да оценя какви точно ще са тези щети.
Политици очакват през есента засилен миграционен натиск, свързан със събитията в Афганистан. Тези предстоящи събития и страха от тях няма ли да доведат до връщането на националистическите формации в парламента?
– Националистическите формации са част от разрушаването на институциите – процес, изпълнен от ГЕРБ и от тях. Няма политическа необходимост от присъствието на националистически формации в парламента. Що се отнася до миграционния натиск от Афганистан, той приключва по възможно най-лошия начин – с установяване на теократичен режим в Афганистан. Това означава, че този режим ще спре този натиск. Големият проблем на българското общество не е миграционният натиск, а отказът от ваксинация срещу COVID. С това ще се бори българското правителство, защото по този показател се доказваме като догонваща и закъсняваща социална култура, което е тъжно.
Всички говорят за необходимост от редовен кабинет. Проблем ли ще е, ако продължи да ни управлява служебно правителство до следващите избори?
– С оглед на това, което прави служебния кабинет досега, нямаме повод да се притесняваме като граждани. Напротив, виждаме стегнато и прозрачно управление.