Индексите поеха нагоре след китайския „отказ“ от ескалация на търговската война
Сред по-значимите макро новини се открои отчетът за брутния вътрешен продукт на САЩ
~ 3 мин.
След изразеното от Пекин твърдо желание за „спокойни“ търговски преговори и отказ от ескалация на търговската война, водещите индекси на Уолстрийт изпратиха положителна борсова сесия в четвъртък. Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones скочи с 1.25 на сто до 26 362 пункта. Широкият S&P 500 прибави 1.27% към стойността си, а технологичният Nasdaq – 1.48% до 7 973 пункта.
Сред по-значимите макро новини се открои отчетът за брутния вътрешен продукт на САЩ, според които растежът на американската икономика се е забавил с повече от първоначално отчетеното през второто тримесечие, като обаче по-силните потребителски разходи са компенсирали по-слабите данни в други категории.
През изминалия месец ескалацията на търговското напрежение чрез налагане на нови и по-високи мита на стоки между САЩ и Китай потопиха Dow и S&P 500 с по около 2%, а Nasdaq – 2.5%. Август беше белязан и от сътресения на облигационните пазари. Доходността по 2-годишните американски държавни ценни книжа спадна под тази по 10-годишните, образувайки обърната крива на доходността, която се приема за предшественик на рецесия. Вчера доходността по 10-годишните облигации нарасна до 1.493%, а по 30-годишните – до 1.962%. Тази по 2-годишните е 1.524%.
Междувременно на стоковите пазари цената на петрола се повиши. Американският WTI прибави 1.23% до 56.59 долара за барел, а Брент поскъпна с 0.91% до 60.98 долара за барел. Доларът поскъпна, което отново потопи златото – с 0.9 на сто до 1 527 долара за тройунция.
Акценти днес
Икономически данни – Еврозона
На финала на седмицата ще разберем какво е нивото на инфлацията в Еврозоната. Анализатори прогнозират базовият индекс на потребителските цени да запише лек ръст от 0.9% през юли до 1.1% през август. Прогнозният индекс на годишна база се очаква да отбележи спад от 1.1 на сто до 1%. По същото време Бюрото по труда ще публикува данни за безработицата, като се очаква там да няма изменение от предходния период.
Инструмент на фокус - Commerzbank
Акциите на една от най-големите немски банки продължават да поевтиняват. Отделно от основния тренд е сформиран по-стръмен низходящ канал през последните 4-5 месеца и след тежкия старт на август котировките започнаха да се движат слабо възходящо, като новосформираното движение може да прерасне в рейндж. Очакваме слабо поскъпване и опит за тест на 50-дневната средна, като при неуспех спокойно ще може да се влезе в къса позиция с цел нов локален минимум.
USD/JPY
Валутната двойка стартира месеца със сериозен спад, като след преминаването под 107 йени за долар през първите дни на месеца, оттогава това е солидна съпротива. Хоризонтали ни показват точния ход на котировките и след пробив на 50-периодната ЕМА се очаква тест на две поредни хоризонтали при 106.50 и 106.75. Изкачване над по-високата ще изпрати за тест на 107.00, като, ако има потвърден пробив, ще може да се влезе в дълга позиция с цел 107.25. Неуспех ще изтрие натрупаното през последната седмица.
Oil UK
Европейският бенчмарк Брент сформира низходящо движение през последните четири месеца и през август се забелязва възходяща подкрепа, но с хоризонтална съпротива. В момента котировките са в непосредствена близост до именно тази съпротива при 61 долара за барел. Скок над 50-дневната средна или около 62 долара би дала възможност за атака и $64 при горната граница на канала, обхващащ периода от края на април досега.
CAC 40
Френският индекс се изкачи над 50-дневната ЕМА вчера след силен импулс, което дава предпоставки за прекратяване на движението под пълзящата средна от последния месец. При задържане над нея следващо ниво за преодоляване е това при 5 500 пункта. Индикаторът Стохастик е в близост до зона на прекупен пазар, поради което е хубаво да се изчака скок над 5 500 за вход в дълга позиция. За къса може да се използва спад под ЕМА.