Инфлацията в България се забави осезаемо през април
Основен двигател на поскъпването на живота в България остават храните
Годишната инфлация в България през април се забави до 11.6%, което е най-ниското ѝ ниво от февруари 2022 г. насам – в навечерието на избухването на войната в Украйна. Данните на Националния статистически институт (НСИ) показват, че покачването на потребителските цени в България се забавя на месечна база, като през април достига само 0.3%. Толкова ниска не е била от 2021 г., т.е. е налице забавяне на поскъпването на живота.
За забавянето на инфлацията „вина“ носят както енергийните носители – газ, горива и други – така и високата база за сравнение от миналата година. Това са и причините прогнозите на международните и национални институции да очакват свиване на инфлацията тази година дори и в границите на едноцифрените стойности.
За двигател на инфлацията продължават да се смятат някои основни хранителни стоки като млечни продукти и яйца, които за година са поскъпнали с близо 30%, захарни изделия с ръст от над 25% и хляб, месо и риба, чиято цена за година се е вдигнала с между 13 и 16%.
Олиото, което миналата година поскъпваше най-осезаемо, през април поевтинява средно с около 10%. Плодовете и зеленчуците поскъпват с между 6 и 11%.
Спрямо март най-осезаемо според статистиката сред хранителните продукти поскъпват хляба и плодовете.
Статистиката показва още, че газообразните горива поевтиняват с около 25% успоредно с падането на цената на газа, а твърдите горива и топлоенергията поскъпват с приблизително същия темп.
С 14% поскъпват и лекарствата.
През първия пролетен месец с близо 15% поевтиняват горивата, но с една пета пък скача поддръжката на автомобилите. На месечна база повишение на цените има и при резервните части и принадлежности за автомобилите – точно в периода на тяхното по-активно сервизиране.
Със сезонното затопляне поскъпват и самолетните билети – с близо 75% на годишна база и 50% само за месец. Туристическите пътувания също поскъпват спрямо април 2022 г. – с около 20%.