Инфлацията в България рязко се ускори до 6%
Ръстът на показателя вече се отчита за осми пореден месец
Годишната инфлация в България рязко се ускори през октомври до 6% заради поскъпването на горивата и други стоки като хляб и олио. Само месец по-рано средното поскъпване на стоките и услугите според националната статистика на годишна база бе 4.8%, а месец по-рано – 3.7%. Така годишната инфлация в страната вече е на 11-годишен връх и до голяма степен е водена от поскъпването на енергията за бизнеса и суровините като петрол и метали.
Ръстът на показателя вече се отчита за осми пореден месец, след като през януари и февруари дори се отчиташе дефлация.
Натрупаната от началото на годината инфлация е 5.4%, което е над очакванията на международните институции. Според есенния доклад на Европейската комисия тази година тя ще приключи на ниво от 2.4%. Преди дни пък финансовото министерство актуализира своята есенна макроикономическа прогноза, в която се очаква до края на 2021 г. инфлацията да се ускори до 4.5%, а средногодишната да бъде 2.4%.
Според статистиката поскъпването на горивата за леките автомобили надхвърля 35%, а газообразните горива – с 98%. Годишното поскъпване на хляба достига близо 10%, което е двугодишен връх. Мecoтo поскъпва леко с 0.8%, а олиото – с малко над 23%. Средните цени на млякото и млечните продукти пък растат с 6% до едногодишен връх. Цените на зеленчуците – с близо 11%.
На годишна база услугите в ресторантите са нагоре с близо 5% – два месеца преди очакваното връщане на ДДС за услугата от 9 на 20%.
Месечната инфлация през октомври пък расте с 1.8%, а последният толкова рязък скок в рамките на месец е от лятото на 2007 г. За месец централното газоснабдяване е поскъпнало с 26.5%, газообразните горива за битови нужди – със 7.5%, въглищата – с 18.9%, дървата за огрев – с 9.6%, дизеловото гориво – с 4.7%, бензинът А95Н – с 4%, газът пропан-бутан – с 9.7%, а метанът – с 20.8%.