Инфлацията в България се забавя минимално през ноември
Данните на НСИ показват, че средните цени на дребно продължават да се покачват
Годишната инфлация в България се забави минимално през ноември до 5.4%, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). За сравнение, месец по-рано тя бе 5.8%.
Постигнатото миналия месец ниво е най-ниското от есента на 2021 г., но все още далеч от смятаните за здравословни нива от около 2%. Именно инфлацията остава и най-голямата пречка пред влизането на България в еврозоната.
На месечна база инфлацията също се забавя – от 0.4% през октомври до 0.3% през ноември. Липсата на месечна дефлация означава, че цените по магазините все още се покачват, а успокояването при годишния индикатор се дължи на по-ниската база на съпоставимия период.
Детайлна справка в статистиката показва, че за месец ноември на годишна база с над 11% продължават да растат някои основни хранителни стоки, като месо, плодове и зеленчуци. Някои продукти, като олиото, пък поевтиняват с над 20%. Инфлацията при хляба спадна до около 5%, а при млечните продукти – под 1%.
За успокояване на инфлацията роля играят по-евтиния газ тази есен спрямо миналата и по-евтините твърди горива. Топлоенергията обаче е по-скъпа с 10%, а автомобилните горива – с около 1%. С около 13% поскъпват и лекарствата.
На месечна база има сезонно поскъпване при зеленчуците (2.4%). Заради поскъпването на газа спрямо октомври е отчетена инфлация от 16.5% при газообразните горива. Топлоенергията поскъпва с 6%, а твърдите горива – с 2%.
Самолетните билети поскъпват за месец с около 18%, а пакетните услуги за почивка – с около 3%.
За сметка на това автомобилните горива поевтиняват с 2%, а с около 1 и под 1% – хляба, олиото, млечните продукти, плодовете и други.