Средногодишната инфлация в България през 2023 г. достигна 9.5%
Поскъпването на стоките и услугите през декември на годишна база слезе под 5% – за първи път от две години и половина
Средногодишната инфлация в България за 2023 г. е намаляла до 9.5%, показват данните на националната статистика. Този показател обикновено се взема предвид при актуализацията на пенсиите по т. нар. „швейцарско правило“ и важи за някои други коефициенти.
Отчетената инфлация за 12-те месеца на 2023 г. е малко над последната прогноза на Българската народна банка от ноември, в която се очакваше тя да бъде 8.8%. Данните на НСИ са и малко над очакванията на финансовото министерство за 9.1% средногодишна инфлация, поместени в есенната икономическа прогноза.
За сравнение, средногодишната инфлация в България за 2022 г. бе 15.3%. Преди това най-високата такава бе през 2008 г. – 12.3%.
Овладяването на инфлацията през следващите месеци е от изключително значение за евентуалното присъединяване на България към еврозоната – целта на правителството е това да се случи на 1 януари 2025 г. България очаква доклад за конвергенцията през юни, изготвен съвместно от Европейската комисия и Европейската централна банка, който да каже дали страната изпълнява Маастрихтските критерии за приемане на еврото. Той ще използва данните за средногодишната инфлация за 12-те месеца до май 2024 г., а за да бъде получено одобрение, показателят не трябва да надвишава с повече от 1.5 процентни пункта осреднената стойност между трите страни членки с най-ниска инфлация.
Годишната инфлация в България през декември слезе под 5% – нещо, което не се е случвало от октомври 2021 г. Все още не са публикувани данните на Евростат по държави, за да се види как стои страната спрямо най-добрите примери в ЕС. Към ноември, за когато са последните публикувани данни на Евростат, нещата не изглеждат добре – България е на седмо място в Блока по най-висока инфлация и доста над изискванията за влизане във валутния съюз.
Числата за декември
Статистиката показва, че през миналата година основни хранителни стоки са поскъпнали с между 10 и 20%. Осезаемо са нараснали цените на услуги, като водоснабдяване и топлоенергията. Поевтиняване се наблюдава при малко стоки, сред които газообразните и течните горива, олиото и др., които скочиха рязко през 2022 г.
Месечната инфлация през декември се задържа на ниво от 0.3% за втори пореден месец, което означава, че реално средните цени продължават да растат, а годишното забавяне е заради високата база на сравнение.
В рамките на месеца по-видимо поскъпват зеленчуците, алкохолните напитки и газообразни горива заради по-високата цена на газа. Горивата поевтиняват с 3%, а самолетните билети поскъпват с малко над 10%. Пакетните туристически услуги и хотелското настаняване поскъпват с около 5%.