Инфлацията във Великобритания изненада с 41-годишен рекорд
Скокът поддържа натиска върху Банката на Англия да продължи да повишава лихвените проценти
Нарастващите сметки за енергия на домакинствата и цените на храните тласнаха британската инфлация до 41-годишен връх. Това сочат данни, публикувани ден преди министърът на финансите Джеръми Хънт да обяви повишение на данъците и съкращение на разходите, за да контролира растежа на цените, предава Reuters.
Потребителските цени са се повишили с 11.1% през 12-те месеца до октомври, най-много от октомври 1981 г. и бележат голям скок спрямо регистрираните 10.1% през септември, съобщиха от Службата за национална статистика.
Анкетирани от Reuters икономисти прогнозираха, че инфлацията ще нарасне до 10.7%.
Инфлацията щеше да се повиши до около 13.8% през октомври, ако правителството не се бе намесило, за да наложи таван на цените на енергия на домакинствата до 2500 паунда средно годишно”, твърдят от Национална статистическа служба на Великобритания.
В отговор на данните Хънт, който трябва да очертае нов бюджет в четвъртък, каза, че са необходими "трудни, но необходими" решения за справяне с нарастващите цени.
Наш дълг е да помогнем на Банката на Англия в мисията й да овладее инфлацията и да достигне целта от 2%, като действаме отговорно с финансите на нацията“, каза той в изявление.
Анализатори твърдят, че скокът поддържа натиска върху Банката на Англия да продължи да повишава лихвените проценти.
"Инфлационният натиск от стегнатия британски пазар на труда беше подценен и сега работниците вероятно ще поискат по-големи заплати занапред, за да компенсират инфлацията", заяви Майк Бел, глобален пазарен стратег в JP Morgan Asset, прогнозирайки, че Банката на Англия сега ще повиши лихвите до връх от 4.5% от 3.0%.
Джеймс Смит, икономист в ING, каза, че има признаци за това, че инфлацията е достигнала своя връх и очаква банковият лихвен процент да достигне около 4%, малко под текущите пазарни цени.
Цените на храните и безалкохолните напитки за 12 месеца до октомври са се повишили с най-бързия темп от 1977 г. насам.
Домакинствата с най-ниски доходи, за които енергията и храната заемат по-голям дял от разходите, са претърпели инфлация от 11.9%, докато хората с най-високи доходи са изправени пред инфлация от 10.5%.
Разходите на производителите за суровини и енергия са се повишили с най-бавния си темп от март, но с 19.2% увеличението все още е огромно по историческите стандарти. Цените, налагани от фабриките, са се повишили с 14.8% през 12-те месеца до октомври, най-бавното увеличение от април.