INSAIT представи BgGPT – първият отворен изкуствен интелект на български език
България е една от малкото държави, която разработва такава платформа на собствен език, изтъкна проф. Мартин Вечев
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) представи BgGPT – първият отворен езиков модел, адаптиран към българския език и създаден за нуждите на българското правителство, науката, бизнеса и всички български граждани.
Адаптирането на GPT технологията към българския език ще даде възможност за по-ефективно създаване и използване на приложения и решения в полза на българското образование, бизнес, здравеопазване, публична администрация и други области.
Езиковият модел е напълно отворен с разрешителен лиценз и ще може да се ползва свободно от публични и частни организации. Официално ще стартира на 3 март на адрес: https://bggpt.ai. Междувременно потребителите вече могат да се регистрират на сайта за получаване на ранен достъп.
GPT технологията и българският език
Големите езикови модели (LLM) нашумяха през ноември 2022 г., когато за публично ползване бе пуснат ChatGPT. Чатботът се превърна в истинска сензация благодарение на способността си да води диалог по подобие на човек, както и да изпълнява различни команди за писане на есета, стихотворения, имейли, бизнес планове и какво ли още не – вярно, на базово ниво в началото, но постоянно усъвършенствайки се.
Фурорът около ChatGPT отключи AI лавина – всички заговориха за изкуствен интелект, а технологичните гиганти започнаха да пускат свои версии. Моделите им постоянно подобряват умението си за комуникация на български език, но в крайна сметка той им остава сравнително чужд – поради простата причина, че са обучавани предимно на английски.
„България е една от малкото държави, която разработва такава платформа на собствен език и чиято информация остава у нас и не зависи от чужди корпорации“, коментира проф. Мартин Вечев, основател на INSAIT.
Първата версия на BgGPT е обучена върху повече от 3 милиарда български изречения и се състои от повече от 7 милиарда параметъра, обясняват от INSAIT.
По този начин показваме, че можем да сме технологичен лидер, а не само потребител“, добави Вечев.
Изкуственият интелект отдавна е сред водещите технологични теми, но покрай ChatGPT се превърна в една от най-горещите и полемичните. Все по-активно се говори за Пета индустриална революция и невиждана досега икономическа, а може би и социална промяна.
„Икономиките в света ще се разделят на такива, които използват изкуствен интелект, и такива, които не успяват“, коментира премиерът Николай Денков по време на представянето на AI разработката на института INSAIT.
Намираме се на състезателната пътека. Какво ще бъде бъдещето на една държава, зависи колко добре ще усвои тези технологии и как ще ги приложи.“