ИТН иска да позволи на депутатите да имат двойно гражданство
Партията на Слави Трифонов не смята че има проблем да има "чуждо" влияние върху народните-представители
Почти цялата парламентарна група на "Има такъв народ" се е подписала под законопроект, с който се предлага промяна на Конституцията и допускане на депутати с двойно гражданство. Няма обаче промяна в изискванията към министрите и премиера, които в сегашните разпоредби също нямат право да има двойно гражданство.
61 депутати искат промяна в чл. 65, ал. 1 от Конституцията, който гласи: "За народен представител може да бъде избиран български гражданин, който няма друго гражданство, навършил е 21 години, не е поставен под запрещение и не изтърпява наказание лишаване от свобода."
Сега ИТН иска да отпадне следният текст: "няма чуждо гражданство", с което се разрешава двойното гражданство за депутатите.
С промяната на този текст се променя и изискването към министрите и премиера, тъй като те трябва да отговарят на изискванията към народните представители.
В мотивите вносителите посочват, че изискването кандидатите за депутати да са само български граждани е било въведено в Конституцията без дебат при второто гласуване на проекта през 1991 г. и няма ясни мотиви защо се прави и защитата на кои интереси го налага.
В повечето държави-членки на Европейския съюз липсва ограничение на пасивното избирателно право на основание притежаване на друго гражданство", изтъкват депутатите от ИТН.
Те заключават, че обществото има нужда от участие в държавното управление на българи, натрупали образование и опит, особено в страни с по-стари и по-развити демократични традиции.
Припомняме, че "Има такъв народ" започна атаката срещу служебния министър на икономиката Кирил Петков именно заради съмнението, че все още е канадски гражданин, въпреки че той е подал заявление за отказ от него на 21 април.
По-късно Конституционния съд образува дело по искането на 55 депутати от ГЕРБ, за да реши дали е противоконституционен указът на президента Румен Радев за назначаване на служебното правителство, като аргументът, с който народните представители от бившата управляваща партия атакуваха кабинета, е, че Петков има и канадско гражданство.
Според Конституцията кандидатите за министри трябва да отговарят на изискванията за депутати. Което засяха и кандидат-министърът на партията ИТН Велислава Петрова, която също е с двойно гражданство. Тя бе предложена за министър и в двата злощастни кабинета на Слави Трифонов – първо за здравен, после за образователен министър.
Според чл. 154 от Конституцията правото на инициатива за изменение и допълнение на основния закон принадлежи на една четвърт от депутатите. Предложението се разглежда от парламента не по-рано от един месец и не по-късно от три месеца след постъпването му.
"Само да ви кажа, че при нас има около 25 човека експерти, които са с двойно гражданство и не са в парламента, защото този закон не го позволява. Този закон не е добър, но ние го спазваме", каза председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов.