Изборите в Нидерландия може да забавят България към Шенген
Политически сили изготвят списък с въпроси, по които временното правителство да не може да взима решения
Падането на правителството в Нидерландия и насрочването на предсрочни избори може да забави влизането на България и Румъния в Шенген. Това е така, защото в началото на септември водещите политически сили в страната ще публикуват списък от спорни въпроси, по които временното правителство до изборите няма да може да взема решения. Ако сред тях попадне разширяването на Шенген с България и Румъния, въпросът ще се отложи за след насрочените за ноември предсрочни избори и излъчването на правителство, което може да отнеме още няколко месеца.
Този сценарий очерта нидерландският евродепутат София Ин‘Т Велт в интервю за БНР.
Нидерландия наложи вето на влизането на България в Шенген през декември 2022 г., изтъквайки проблеми с върховенството на правото и корупцията.
Новият вътрешен министър Калин Стоянов изрази увереност, че България ще бъде приета в Шенген още тази година наесен.
През септември ще бъде направен списък на всички въпроси, които се смятат за спорни, и те ще бъдат поставени на изчакване. Опитах се да открия дали решението за присъединяването на България и Румъния към Шенген ще е в този списък, но на този етап не е ясно“, коментира Ин‘Т Велт.
Според източници от дипломатическите среди в Брюксел на Euractiv европейските институции се готвят за влизането на България и Румъния в Шенген. Информацията на изданието обаче бе преди оставката на правителството на Марк Рюте.
България и Румъния се надяват въпросът с разширяването на Шенген да се върне в дневния ред на ЕС до края на годината, като Нидерландия свали ветото си над българското членство, а Австрия – върху кандидатурите и на двете държави.