Изкуственият интелект става наш конкурент
Технологиите поставят разделителни линии, но те ни дават и „очи“, с които да сме навсякъде и да наблюдаваме
Етиен Янев:
Какво бъдеще ни чака? Не, какво бъдеще създаваме днес... Ако внимателно се ослушаме, ще чуем как все по-често споменаваме изкуствения интелект – англ. Artificial intelligence (AI). Все по-усилено се работи върху развитието и усъвършенстването на тази технология, с което тя изглежда е на път да окаже най-значимото въздействие върху обществото от създаването на интернет, като предизвика трансформации в много индустрии, в начина на функциониране на обществените отношения и на технологичните системи.
Какво предстои
Обърнахме се към BgGPT, разработван от Института за компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT), с очакване да „надникне“ в близкото бъдеще и публикуваме неговите отговори без никаква намеса: „Като AI нямам способността да правя прогнози за бъдещето. Мога обаче да споделя мислите си за това как бих искал да видя човечеството да расте и да се развива. Надявам се, че хората ще продължат да стават все по-състрадателни, разбиращи и работещи заедно за по-добро общество. Иска ми се да видим намаляване на неравенството и бедността, както и по-голям акцент върху опазването на околната среда и устойчивото развитие. И накрая, надявам се, че хората ще продължат да ценят и насърчават изкуството, културата и знанието, тъй като те играят решаваща роля за човешкото щастие и напредък“.
Хора и машини
Попитахме BgGPT как ще си взаимодейстат AI и хората: „ Взаимодействието между изкуствения интелект и хората вероятно ще продължи да се развива и задълбочава през следващите години. Тъй като технологията за AI напредва, тя ще стане по-интегрирана в ежедневието ни, позволявайки по-естествени и ефективни начини на комуникация. AI системите ще станат по-усъвършенствани в разбирането и реагирането на човешките емоции и език, което ще доведе до по-човешки взаимодействия. Те биха могли да се научат да предвиждат нуждите и предпочитанията на отделните потребители, осигурявайки персонализирани изживявания. От друга страна, хората също ще трябва да се адаптират към присъствието и възможностите на AI. Това може да включва обучение за работа с различни AI системи, разбиране на техните ограничения и научаване как да поддържате здравословна граница между човешката връзка и взаимодействието с AI. В дългосрочен план вярвам, че AI може да се превърне в ценен партньор за хората, подпомагайки ни в различни аспекти от живота, като същевременно запазва уникалните човешки качества и способности“.
Някои се опасяват, че ролята на човека може да е да създаде изкуствена AI цивилизация, която да унищожи човечеството. Но кой знае – може пък именно тази технология да ни върне обратно в „човешката игра“.
Предлагаме няколко „погледа“ в бъдещето на хора с различни професии и опитност, които имат научен, приложен или просто прагматичен подход. Един от тях е и Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг, преподавател в СофтУни и НБУ:
Много от фантастичните филми стават самосбъдващо се пророчество и вече живеем в реалността на „Аз, Роботът“, заснет преди 20 години. Настъпи бум на изкуствения интелект (ИИ) преди година и половина, когато много бизнеси започнаха да вярват, че това ще им даде конкурентно предимство. Но за представителите на малките и средните предприятия най-важно е кое им пести средства и време и ги прави
по-ефективни
Има малки стъпки – да си говорим с ChatGPT. Има и по-големи стъпки - цели роли в отдели да бъдат заменени от ИИ. В действие са експерти по продажби, които са изцяло генерирани от ИИ, те притежават емоции, смеят се, трудно се разбира, че това не са хора. Има и още по-големи стъпки в сферата на роботиката, които имат роля за обществото – допринасят за производствени, военни или други цели. Имаме хора и технологии, които са на различен етап на развитие или на използване и за едни ще отнеме малко време, за други – повече. Едни се облагодетелстват от ИИ – например маркетингът и креативните индустрии. Липсва обаче връзката между ИИ и много от традиционните професии, за да може и те да се възползват. Затова някои компании по-драматично ще преживеят промените. Има
опасност
споделянето между хората в един момент да се ограничи. Ако ти трябва съвет, питаш някой от генеративните чатове, а техният брой ще продължи да се увеличава. Последните новости са, че с ChatGPT вече може да имаме видео връзка, той контекстуално се ориентира в ситуацията. Не съм сигурен дали ние, хората, сме готови да получаваме информация по този начин, тъй като елиминираме фазата на проучване – да отидем в библиотеката, да намерим стари архиви, да се поровим и да установим каква е истината. Сега тя е такава, каквато чатът ни каже, макар той да продължава да ни предупреждава, че има отклонения от истинността. ИИ се обучава, той прави грешки, но и самите ние се учим как да го питаме, как да общуваме с него. Бариерата между нас и ИИ все още стои, езикът на общуването се структурира.
Друго предизвикателство е
авторското право
То може да се реши така: ИИ дава някакъв резултат – лого, текст или нещо друго – после трябва да има сериозна човешка намеса в това, което е направено от ИИ. Тогава човекът може да има претенция, че е продуктът е негов. Аз бих използвал ИИ за вдъхновение, тъй като той миксира и редактира спрямо нашите изисквания. Според законодателството на САЩ машина не може да държи авторските права върху произведение, трябва да има човек, който да отговаря за това. В Европа още не сме направили така очакваната законодателна крачка, която да успокои напрежението.
Вървим към бъдеще, в което всичко все по-често ще става с един клик на мишката. Вече може да си създадем
дигитален двойник
трудно различим дали е истински. Той може да ни копира гласа, да ни имитира. Метавселената вероятно също ще започне да навлиза с все по-голяма сила, слагаме очилата и ще ходим на представления, на концерти, конференции и други събития. Появяват се много неща, но повечето имат твърде кратък живот и навярно не повече от 5% в целия този шум създават голямата разлика. ChatGPT задава посоката, Microsoft и Google със сигурност са другите големи играчи в тази сфера. В момента ИИ дава много възможности и всяка компания добре трябва да анализира къде има нужди, какви липси и предизвикателства са пред нея. Възможно е вече да има някакво ИИ решение, което да се използва, за да се увеличи продуктивността. Все повече стават сферите, в които ИИ застъпва функциите в определени професии и прави например клиентско обслужване.
Технологиите започват да поставят разделителни линии, те може да са
сито и филтър
Но те ни дават и очи, позволяват да сме навсякъде и да наблюдаваме. Технологиите са възможност за някои да подобрят своя имидж. Малкият бизнес обаче често няма време и ресурс за подобен лукс, той се бори за своето оцеляване. Но пък това може да даде тласък на малките компании да се мобилизират. Прави впечатление, че все повече стават стартъпите в най-различни области с поне един собственик, който е с предишен технологичен опит. Това им дава по-висока конкурентоспособност.
Обученията, знанието, образованието започват да имат нужда от все по-голяма систематизираност в този океан от информация. Трябват експерти, които добре да филтрират и да структурират информацията, но и да знаят кое наистина е важно. Вече всеки трябва да има
добър фокус
и да преценява къде да инвестира времето си, тъй като изкушенията са много. Нивото на този „океан“ постоянно расте. Появиха се и „плувци с пояси“, чиято единствена цел са бързите доходи. Има много курсове за различни дигитални професии, като част от тях са генерирани изцяло от ИИ. Мой приятел създава бордови игри и сподели, че има хора, които само за две седмици правят такъв продукт и бързат да го продадат. Но после се разбира, че тези бързи продукти са с твърде ниско качество и това подбива целия пазар. Така и в ерата на ИИ пак стигаме до авторитетите. Онези, на които имаме доверие, ще ни преведат напред.
Аз съм
дигитален човек, роден преди интернет
Първата голяма вълна, която се появи, бяха видео игрите, те ме формираха и „филмираха“, развиха у мен дигиталните умения. В игрите видях, че има състезания, събития, социалност. Станах най-добър в една конкретна игра. Но интернет продължи да ни трансформира и дойде ред на социалните мрежи. Сега навлизаме във времето на ИИ. Това продължава да ми дава професия. Но си спомням как се забавлявахме преди интернет и как усещахме себе си и природата по онова време. Сега динамиката се ускорява. Опитваме се да живеем здравословно, търсим начини да оптимизираме времето си, за да оставаме в крак с ритмите на големия град и голямата промяна.
Голямото неизвестно
е по какъв начин технологиите ще се отразяват на младите хора. Те имат друг език и начин на комуникация. Бизнесите ще имат все повече елементи с ИИ. Трендът е към търсене на все повече и все по-дигитални професии. Наистина ИИ и дигитализацията се развиват с непозната на нас скорост. Дали обаче „невидимата ръка“ на ИИ в един момент няма да замахне и да направи много професии излишни. Този въпрос тормози всички. Защо не в недалечно бъдеще ИИ така да изземе дигиталната работа от хората, че за тях да останат сфери като земеделие и строителство, и това да ни върне към корените. В момента където има дигитално поле, там ИИ прави големи скокове. Засега ИИ може да е нашият добър съветник в стаята. Той има и човешки черти обаче – расте като новородено, но и греши. Затова трябва да сме много бдителни.