Никола Тесла и мястото му в историята на науката
Изобретателят е роден на 10 юли през 1856 г.
На 10 юли 1856 г. е роден един от най-великите физици в историята – Никола Тесла. Той е роден в днешна Хърватия, а неговия баща е бил свещеник в Сръбската православна църква, отбелязва Encyclopedia Britannica, цитирани от Fox.
Тесла от ранна детска възраст проявява силен интерес към науката. Още от шестгодишна възраст той започва да провежда експерименти.
„Неговият силен интерес към природата и начина, по който работят нещата, съчетан с интелигентност и любопитство, доведоха до детски изобретения като двигател, задвижван от буболечки Джун, пистолет с въздушно бутало и устройство за улавяне на жаби“, пише уебсайта.
От Хърватия до САЩ
Още в началното училище той успява да построй турбина и мечтае да използва Ниагарския водопад като средство за генериране на енергия. Мечта, която оживява през 1896 г.
Като млад Тесла работи в телефонната централа на Будапеща, както и като монтьор на осветление в Париж. На 28 години той се мести да живее в Съединените щати. Същата година, когато пристига в Ню Йорк, се среща с Томас Едисън.
Едисън „по същество наема Тесла на място“ и го назначава да работи по електрическата система на океанския кораб „Орегон“, първият кораб с електрическо осветление.
„Комплектът от динамо, които задвижваха кораба, бяха силно повредени и Едисън беше изумен да научи, че Тесла ги е ремонтирал“, пише Tesla Universe.
Отношенията между Тесла и Едисън се влошат през следващата година, пише Tesla Universe, според сведенията, след като Едисън е отхвърлил предложението да плати на Тесла 50 000 долара за подобряване на генератора за постоянен ток на Едисън.
Въпреки работата на Тесла, Едисън отказал да му плати.
Забележителни постижения
Сред забележителните постижения на Тесла са патентите за динамо с променлив ток, трансформатор и двигател. Патентите върху изобретенията са продадени в последствие на Джордж Уестингхаус през май 1888 г.
През 1891 г. – същата година, в която става гражданин на САЩ – Тесла изобретява „намотката на Тесла“, „трансформатор с въздушна сърцевина с първична и вторична намотки, настроени да резонират“, според Калифорнийския държавен университет, Лонг Бийч.
„Tesla го е замислил като средство за предаване на електричество без кабели“, каза същият източник.
В крайна сметка Тесла придобива близо 300 патента през целия си живот.
В днешно време името Tesla най-често се свързва с марка електрически автомобили.
Tesla, Inc. е основана като Tesla Motors през 2003 г. от предприемачите Мартин Еберхард и Марк Тарпенинг, отбелязва Encyclopedia Britannica. Илон Мъск се присъедини към компанията през следващата година и стана неин най-голям акционер.
Компанията е кръстена в чест на Никола Тесла, изобретател на променливотоковия двигател, който захранва автомобилите на компанията.
Tesla Motors произвежда първата си кола, Roadster, през 2008 г. - и през октомври 2008 г. Мъск е назначен за главен изпълнителен директор.
През 2010 г. компанията става публична.
Производството на Roadster е спряно през 2012 г., а компанията промени името си на Tesla, Inc. през 2017 г.
Сега компанията продава няколко модела автомобили – Model S, Model 3, Model Y и Model X – заедно със слънчеви панели и „Powerwall“.
Powerwall е система от батерии, която може да захранва дома в случай на прекъсване на електрозахранването, се казва на нейния уебсайт.