Измама за $9 млрд.: Основателката на Theranos е призната за виновна
Елизабет Холмс е подвела инвеститорите, че нейният стартъп работи по революционна технология за кръвни тестове
Съдебните заседатели в САЩ обявиха Елизабет Холмс – основателката на обещаващия медицинска революция стартъп Theranos – за виновна по делото за измама на инвеститорите. Най-вероятно адвокатите й ще обжалват присъдата.
Холмс е обвинена в това, че между 2010-2015 г. е измамила частни инвеститори, убеждавайки ги, че технологията на Theranos позволява да се извършват редица тестове само с една капка кръв от убождане на пръст. Срещу нея бе повдигнато и обвинение за подвеждане на пациенти относно точността на тестовете, но по него бе оправдана.
След като основава Theranos през 2003 г., Холмс успява да привлече високопоставени инвеститори, сред които и медийния магнат Рупърт Мърдок и бившия държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър. Оценката на компанията скача до 9 млрд. долара, а личното богатство на Холмс е до 4.5 млрд. долара. Тогава тя бе обявена за най-младата жена, издигнала се сама до милиардер. Суперлативите за нея валяха, като някои я сравняваха със Стив Джобс, други директно я наричаха „чудо“.
Компанията обаче се срива, след като Wall Street Journal публикува серия от статии, които предполагат, че устройствата са дефектни и неточни. Холмс бе обвинена в измама през 2018 г. заедно с бившия оперативен директор Рамеш Балвани, който също бе и нейн партньор в живота.
По време на процеса в Сан Хосе, Калифорния, който започна през септември, съдебните заседатели изслушаха показания на бивши служители на Theranos. Те казаха, че са напуснали компанията, след като са били свидетели на проблеми с технологията.
Бивши пациенти казаха, че не биха използвали тестовете, ако са знаели, че са неточни. Инвеститори пък свидетелстваха, че Холмс е направила редица подвеждащи твърдения, включително че машините на компанията са били използвани на терен от американските военни.
Според прокурорите, ако Холмс е била честна с инвеститорите и пациентите, компанията нямаше да привлече толкова голямо финансиране и приходи.
Тя избра измамата пред провала на бизнеса. Тя избра да бъде нечестна. Този избор бе не само безчувствен, но и престъпен“, каза помощник-прокурорът на САЩ Джеф Шенк в началото на заключителните аргументи.
Холмс заяви, че никога не е искала да заблуди никого и каза, че директорите на лабораторията отговарят за качеството на тестовете. В заключителните аргументи адвокатът ѝ Кевин Дауни посочи, че доказателствата не показват, че Холмс е мотивирана от печалба, а по-скоро е смятала, че „изгражда технология, която ще промени света“.
Знаете, че при първите признаци на неприятности, мошениците бягат. Холмс обаче остана. Тя остана на потъващия кораб“, заяви Дауни.