Ядрените заплахи на Путин повишават риска от безпрецедентна катастрофа
Бъдещите решения на руския президент могат да доведат до опустошителни хуманитарни последици, твърдят анализатори
Ултиматумът на руския президент Владимир Путин към Запада драстично увеличава риска от ядрен конфликт, предупредиха анализатори и активисти. Световните лидери осъдиха действията на държавния глава и ги описаха като „безразсъдни“ и „безотговорни“ заплахи, пише CNBC.
Говорейки в рядко телевизионно обръщение в сряда, Путин мобилизира допълнителни сили за войната в Украйна и предупреди, че ако териториалната цялост на Русия бъде застрашена, Кремъл:
със сигурност ще използва всички средства, с които разполага, за да защити Русия и руския народ“.
Това не е блъф и се тълкува като заплаха, че Путин е готов да използва ядрени оръжия, за да ескалира войната след поредицата украински успехи.
Бившият руски президент Дмитрий Медведев в четвъртък вдигна залога, като каза, че всяко оръжие в арсенала на Русия може да бъде използвано за защита на нейните територии – включително стратегически ядрени оръжия.
Изказването му идва, след като промосковските регионални лидери в райони на Южна и Източна Украйна обявиха референдуми за присъединяване към съседката си. Очаква се гласуването да се проведе в контролираните от Русия региони Луганск, Донецк, Херсон и Запорожие.
Широко разпространено е мнението, че изходът от референдумите е бил предопределен от Кремъл, което накара САЩ и техните съюзници да ги заклеймят като „измама“. Политическите анализатори твърдят, че тогава Москва може да разглежда украинските военни действия срещу тези четири области като атака срещу самата Русия.
Гражданите на Русия могат да бъдат сигурни, че териториалната цялост на нашата родина, нашата независимост и свобода ще бъдат осигурени, подчертавам това отново – с всички средства, с които разполагаме“, категоричен бе Путин.
„Заплахите на Путин увеличават драстично риска от ескалация до ядрен конфликт. Това е изключително опасно и безотговорно“, заяви Беатрис Фин, изпълнителен директор на ICAN.
„Тези изявления надхвърлят руската ядрена доктрина, която позволява използването на ядрени оръжия при агресия срещу Русия с използване на конвенционални оръжия, когато самото съществуване на държавата е застрашено“, каза Андрей Баклицки, старши изследовател в програмата за оръжия за масово унищожение и други стратегически оръжия в Института на ООН за изследване на разоръжаването.
Идвайки от лицето, което има единствената власт за вземане на решения относно руските ядрени оръжия, това предупреждение трябва да се приеме много сериозно“, допълни Баклицки, отбелязвайки, че цитирането на „териториална цялост“ от Путин е трудно да се определи, като се има предвид, че Кремъл планира да погълне четири украински области.
„Нищо от това не означава, че Русия ще прибегне до ядрена война. Това би било решение, което наистина ще промени света“, твърди Андрей Баклицки.
„И не е ясно дали подобен ход изобщо би довел до някакви желани резултати за Путин. Но разширяването на условията за възможна употреба на ядрени оръжия на фона на продължаващата война, е огромен хазарт. Без него всички ние, включително Русия, бихме били в по-голяма безопасност“, добави той.
„Разрушаване на табуто“
Президентът на САЩ Джо Байдън осъди заплахата на Путин за използване на ядрени оръжия и призова съюзническите лидери на ООН да се противопоставят на нахлуването на Русия в Украйна.
Говорейки от централата на ООН в Ню Йорк в сряда, Байдън обвини Кремъл, че отправя „безразсъдни и безотговорни“ заплахи и каза, че „ядрена война не може да бъде спечелена и никога не трябва да се води“.
Коментарите му повториха забележките на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който посочи пред Reuters в сряда, че западният отбранителен алианс от 30 държави ще запази спокойствие и
няма да участва в същия вид безразсъдна и опасна ядрена реторика като президента Путин“.
Путин намекваше за ядреното оръжие на Русия в различни моменти по време на конфликта с Украйна. Все пак сред западните лидери има съмнения дали Москва ще прибегне до разполагане на оръжия за масово унищожение.
Украинският президент Володимир Зеленски каза пред германски медии в сряда, че не вярва, че светът ще позволи на Путин да използва ядрено оръжие.
Невероятно опасните и безотговорни заплахи на Путин драстично увеличават риска от ескалация до ядрен конфликт”, заяви Беатрис Фин, нобелов лауреат и изпълнителен директор на Международната кампания за премахване на ядрените оръжия.
„Заплахите за използване на ядрени оръжия намаляват прага за това“, допълни Фин.
„Последващата дискусия от политици и коментатори за възможността Русия да използва ядрени оръжия и за възможни ядрени отговори, без също така да се обсъждат опустошителните хуманитарни последици от употребата дори на т.нар. „тактически“ ядрени оръжия, разяжда табуто срещу тяхното използване“, каза още тя.
Фин призова международната общност „недвусмислено да осъди всички ядрени заплахи“ и призова политическите лидери да подновят усилията си да се отърват от ядрените оръжия, като подпишат и ратифицират Договора за забрана на ядрените оръжия.
„Няма връщане назад“
Макс Хес, сътрудник в Изследователския институт за външна политика, описа ядрените заплахи на Путин като „много значимо съобщение“.
„Истинската заплаха от речта на Путин беше, че той е готов да използва ядрени оръжия, за да защити руската територия, включително територията, която те планират да анексират“, отбеляза той.
Хес подчерта, че това включва не само регионите на Донецк и Луганск, традиционния Донбас, но също и Запорожие, и цял Херсон – украински региони, които остават много оспорвани и където руснаците не контролират цялата им територия.
„Какво тогава означава това за онези територии, които все още са под украински контрол по отношение на заплахите на Путин? Това все още остава неизказано“, добави Хес.
Ако Путин използва т.нар. тактическо ядрено оръжие в Украйна, няма да има връщане назад и няма да има преговори“, твърди Тимъти Аш, стратег за нововъзникващи пазари в BlueBay Asset Management.
По думите му при такъв сценарий Путин „свършва завинаги със Запада и вероятно тогава дори Китай, Индия, Южна Африка, БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) и останалият необвързан свят, ще се обърнат срещу него“, каза Аш.
Оръжието за масово унищожение (ОМУ) е възпиращо средство. След като се използва, силата му всъщност се разголва“, допълни той.