Кабинетът е договорил закупуването на бойни машини Stryker за 2.2 млрд. лв. от САЩ
Междуправителствената сделка е част от плана на Министерството на отбраната за модернизация на българската армия
198 бронирани бойни на стойност около 1.21 млрд. долара или малко над 2.2 млрд. лв. (б.р. – изчислени при курс 1 щатски долар = 1.82 лв.) е договорило българското Министерство на отбраната със САЩ. Почти всички машини са от фамилията Stryker.
Това става ясно от публикувания Проект за инвестиционен разход „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“.
Проектът е приоритетен за отбранителното министерство и неговия план за модернизация на българската армия. Документът бе одобрени миналата седмица от Министерския съвет, след като в началото на септември американският Пентагон обяви, че е дал зелена светлина на междуправителствена сделка с България за потенциална продажба на бронетранспортьори Stryker.
В публикувания проект за инвестиционни разходи се посочва, че освен 198-те бронирани бойни машини – в отделен договор за тях ще бъдат поръчани на разсрочено плащане и боеприпаси и ракети Javelin на обща стойност около 300 млн. лв. (б.р. – 65 млн. долара за артилерийското въоръжение и 101 млн. долара за противотанковите ракети).
Предвидени са още: обучения за експлоатация и поддръжка на техниката; доставка на първоначален пакет резервни части; мобилни полеви работилници за ремонт.
Плащанията е предвидено да се извършат разсрочено в периода 2023 – 2027 г. Най-много ще натежат на бюджета тези през 2024 и 2025 г., които ще са по над 600 млн. лв.
198-те бойни и спомагателни машини включват:
- 90 броя XM1296 Infantry Carrier Vehicles – Dragoon (ICVD);
- 17 броя M1126 Infantry Carrier Vehicles (ICV);
- 9 броя M1132 Engineer Squad Vehicles (ESV);
- 33 броя M1130 Command Vehicles (CV);
- 24 броя M1133 Medical Evacuation Vehicles (MEV);
- 10 броя M1135 Nuclear, Biological, Chemical Reconnaissance Vehicles (NBCRV);
- 3 броя M983A4 Heavy Expanded Mobility Tactical Truck (HEMTT) Light Equipment Transports (LET) в комбинация с Modular Catastrophic Recovery System (MRCS);
- 3 броя M1120A4 HEMTT Load Handling Systems;
- 3 броя M984A4 HEMTT Wrecker;
- 6 броя M978A4 HEMTT Fuel Servicing Truck (Tanker).
Потенциалната сделка със САЩ идва, след като МО вече организира един конкурс за покупка на нови бронирани машини. Това се случи през 2020 г., когато в него се включиха мултинационалната компания General Dynamics и финландската Patria. Техните оферти обаче бяха отхвърлени, тъй като надвишаваха заложения от тогавашното правителство на ГЕРБ финансов праг.
Пристъпването към сделка с Пентагона идва след тази за изтребителите F-16, отново сключена със САЩ.