„Неразбираемо“: Как ЕС изгуби контрола върху спора около украинското зърно?
Според членове на Европейската комисия, пожелали анонимност, всички предприети ходове са били грешни
Едно е да получиш слаба ръка. Съвсем друго е да играеш лошо. Такова сравнение прави Politico с решенията на Европейската комисия около кризата, причинена от пренасищането с украинско зърно в Европа. Проблемът постави Киев в противоречие с европейските му съюзници и по-специално - остави Брюксел на милостта на полската електорална политика.
Държавите от Източна Европа предупредиха, че ще наложат свои собствени забрани за внос, ако ограниченията за целия Блок изтекат, както бе планирано, на 15 септември. Въпреки това Комисията не направи нищо. А Украйна заплаши, че при бездействие от страна на Брюксел ще съди страните пред Световната търговска организация.
Сега, тъй като търговската политика е в нейната компетентност, Комисията се оказва представител на Полша, Унгария и Словакия в очертаваща се битка в глобалния търговски орган - въпреки че не е съгласна с тяхната позиция.
Това е ужасен резултат за Украйна и Европейския съюз като цяло“, казва търговският експерт Дейвид Клайман, сътрудник в базирания в Брюксел мозъчен тръст Bruegel. „Неразбираемо е как председателят на Комисията позволи вносът на зърно през пътя за солидарност на ЕС да се развие в двустранна полско-украинска конфронтация.“
Ограниченията върху вноса не само нанасят икономически удар на Украйна - селскостопанската продукция е спечелила две пети от приходите от износ преди пълномащабното нахлуване на Русия миналата година - но те също представляват нарушение на правилата на единния пазар на ЕС.
Ходове
Ръководителят на ЕС по търговията Валдис Домбровскис може например да се опита да смири държавите от Източна Европа като започне процедура за нарушение. Защо не го прави?
Според служител на ЕС вече е твърде късно. Моментът за действие можеше да бъде през пролетта, когато Полша, Унгария, Словакия, България и Румъния наложиха едностранни забрани за внос. Вместо това Комисията се поддаде и въведе ограниченията за целия блок, които изтекоха този месец.
Същото е като при децата: давате им пръст и те ще вземат цяла ръка“, каза служителят, който помоли за анонимност. „Беше грешка да не се намесим през пролетта.“
Репресиите върху вноса предизвикаха възмущение сред други страни от ЕС, които казаха, че това подкопава единния пазар на блока и нарушава солидарността с Украйна, като на практика отменя спирането на митата за внос на украински стоки от ЕС след руската инвазия.
За да избегне битка, Европейската комисия избра със задна дата да ратифицира ограниченията, като въведе извънредни предпазни мерки за пшеница, царевица, рапица и слънчогледови семена.
Това постави изпълнителната власт на ЕС в трудна ситуация, тъй като трябваше да реши до средата на септември дали да удължи или не ограниченията - малко повече от седмица преди изборите в Словакия и един месец преди Полша да се изправи също пред вот.
Едва в последния момент Комисията реши да прекрати ограниченията, твърдейки, че вече няма изкривявания на пазара в петте страни, граничещи с Украйна. В същото време Украйна се съгласи да въведе мерки за контрол на износа, за да избегне нов скок на зърното.
Изборна динамика
По-оптимистично настроените представители на ЕС и Украйна твърдят, че оттук нататък напрежението може само да намалява - въпреки че двустранните разговори в сряда между полските и украинските министри на земеделието не доведоха до незабавен напредък.
В четвъртък Европейската комисия ще събере антагонистите, за да потърси напредък в контролирането на украинския износ. Идеята е да се създаде система за лицензиране на износа, която дава повече гъвкавост.
Комисарят по земеделието Януш Войчеховски, който е поляк, вече се нахвърли срещу това предложение, като каза, че би било „корумпирано“.
Въпреки че търговията е извън неговите правомощия, Войчеховски, член на полската управляваща партия, се хвърли стремглаво в битката със зърното, заявявайки, че няма да „сложи оръжие“ в настояването си Комисията да възстанови ограниченията. Обявявайки забраната си, полското правителство благодари на Войчеховски за „неговото сътрудничество“.
Така или иначе, не е много вероятно нещо да се промени преди изборите в Полша, признават официални лица, тъй като има твърде много политически шум.
Надеждата е, че щом гласуването в Полша приключи, политическото позьорство може да спре. Украйна ще въведе своите мерки, трите страни от ЕС също могат да премахнат своите забрани и спорът в СТО може да бъде спрян или дори по-добре да бъде разрешен по дипломатически път.
Но тази надежда може да е наивна, предупреждава Пьотр Бурас, старши политически сътрудник в Европейския съвет за външни отношения.