Как планираме своето здраве
Боряна Герасимова мина по трудния път и създаде Re:Gena за всеки, който мисли за своето по-добро утре
Доброто здраве не е даденост. То е резултат от ежедневна и целенасочена грижа. Както планираме своята кариера, семейство, ваканции, покупки, така може да предприемем най-важната стъпка – да планираме и здравето си. Това казва Боряна Герасимова, основател на Re:Gena и поддръжник за развитието на персонализираната медицина в България.
В своята предприемаческа дейност тя е ангажирана със създаването на работещи решения за здравна грижа и превенция, съобразени с генома на всеки. В тази сфера я отвежда личен проблем, който става повод за нейната цялостна житейска трансформация.
Път
Боряна завършва Информатика в СУ „Св. Климент Охридски“ и работи в технологичната сфера като програмист и проектен мениджър. На 26 години получава диагноза Лимфом на Ходжкин – вид рак на кръвта. Започва едногодишно лечение, което включва химио- и лъчетерапия и води до пълна ремисия на болестта. Битката ѝ обаче не свършва дотук. За да се възстанови напълно и да намали риска заболяването да се върне отново, тя започва да търси работещи мерки, които ще ѝ помогнат да се грижи за здравето си по най-добрия начин. „Осъзнах колко важно е да можем да правим навременен и информиран избор за начина, по който се храним, движим, живеем“, обяснява Боряна Герасимова.
Снимка Личен архив
Решение
Търсейки решение, попада на нутригеномиката – науката, която изучава взаимодействието между нашите гени и начина ни на хранене, приложима особено ефективно при превенция на хронични заболявания. Чрез нейните инструменти се стига до по-висока персонализация на хранителните препоръки, съобразени с конкретния геном, предписва се режим, благоприятен и щадящ здравето. От 2011 Боряна Герасимова е в пълна ремисия и успява до голяма степен да овладее страничните реакции от лечението. Но по онова време нутригеномиката е непозната в България наука и тя се наема да осигури у нас достъп до такива решения. Днес в Re:Gena има екип от специалисти: „Когато тръгвате на път, искате предварително да знаете дали той е в ремонт, дали няма инфраструктурни проблеми по това трасе, за да може да смените курса навреме. Целта ни е да помогнем на хората да разберат как работи тялото им и да ги подкрепим с експертиза в по-добрата грижа за него, а ако има рискове, да се вземат навременни мерки“.
Ползи
Генетичните изследвания може да са полезни, когато се правят в контекста на конкретна здравна цел - като лечение, превенция на заболяване, подобряване на фертилитета. Те дават непроменяема картина, но нашето здраве варира, затова трябва да се използват като инструмент в работата на специалистите. По тази причина компанията развива мрежа от здравни експерти, готови да прилагат тези способи, и предлага обучение на онези, които имат интерес да използват такива изследвания в практиката си. Има редица заболявания, които може да бъдат овладени или предотвратени с режим, базиран върху генома. Екипът от лекари, сертифицирани да работят по проблемите на нутригеномиката, решава различни казуси на пациентите.
С компанията се свързват и професионални атлети, които се стремят към високи постижения. Сред тях е плувецът Теодор Цветков, който плува 71 часа без прекъсване в открити води, а при подготовката си разчита на резултатите от своето ДНК изследване и експертизата на лекар генетик и нутригенетик, специалист по хранене. В детския футболен клуб „Лудогорец“ също има футболист с амбиции за спортно майсторство. След генетичните изследвания и направените предписания, младият атлет по-успешно се предпазва от травми, здравето му се подобрява, енергията му се покачва. Има още множество добри примери и сред тях е млад човек с наднормено тегло, който се обръща към Re:Gena. Той започва упорито да спазва направения персонализиран хранителен и тренировъчен режим. Само няколко месеца по-късно изпраща снимка, на която е с минус 20 кг, после стига до повече от минус 40 кг здравословна корекция в теглото.
Да намалим риска
Засега подобна услуга търсят основно хора, които искат да се справят с конкретен здравословен проблем – най-често след като са пробвали какво ли не, но без успех. Re:Gena работи с физически лица, здравни специалисти и клиники. В световен план се наблюдава тенденция и за бизнеса, който има грижа за здравето на своите служители - компании, които предлагат тези изследвания като придобивка за хората си, за да са здрави и продуктивни в своята работа. Своевременната профилактика намалява значително голяма част от рисковете, продиктувани от нашите гени. Затова и Re:Gena кани експерти, които в безплатни уебинари по различни теми разказват за връзката между здравето и генетиката.
Усилия за промяна
Когато човек види генетичния си профил, разбира точно по какъв начин неговото тяло работи и дори редица научни проучвания доказват, че става по-мотивиран да полага грижи за здравето си. Изследванията най-често действат като ускорител, който изкарва пациентите от зоната на „комфорт“, в която са се настанили. Те получават силен импулс да приложат предписания им режим на хранене и на живот. „Ние не предлагаме оправдания, а даваме на всеки обяснения как работи неговия организъм. Най-голямото предизвикателство не е просто да се направят генетичните изследвания и да се изготвят режимите. Най-трудният момент е човекът да прояви дисциплина, да създаде своите нови навици и да има постоянството да следва препоръките“, казват от Re:Gena.
Здравен план
Планираме ли здравето си, набелязали ли сме цели, свързани с него, които да изпълняваме? Да имаме свой здравен план и конкретни стъпки за неговото осъществяване – тази привилегия предлага Re:Gena. Не само хора с високи финансови възможности си правят генетични изследвания, а има и такива, които спестяват или избират разсрочено плащане. Семейна двойка, която планира след време да има деца, може да се подготви за този етап. Не една и две са вече жените, които благодарение на генетичните изследвания са подобрили своя фертилитет.
Боряна Герасимова върви по свой път и едва ли ще се върне към някогашната си работа в IT сектора, тъй като вижда каква огромна ползи носят за другите новите ѝ занимания. Тя е пример как трудностите, през които някой минава, може да доведат до по-лесни решения за много хора.