Как се гласува на предсрочните избори на 2 април (видео)
България избира нов парламент в петия вот за последните две години
България избира състава на своето 49-о Народно събрание в петите парламентарни избори за последните две години. За разлика от последния път, когато гласуването ставаше главно с машини, този път избирателите имат право на избор между машинно гласуване и такова с хартиена бюлетина. Тази възможност бе дадена с промените в Изборния кодекс, приети в изминалия парламент.
Общо 9363 секции в България ще разполагат с по едно устройство за гласуване. Гласуването с машина е равностойно на гласуването с хартия и избирателят може да избере само един от двата варианта.
Машина за гласуване ще има само в по-големите секции в страната, т. е. в онези, които са с под 300 регистрирани избиратели, както и в секциите в лечебни заведения, домове за възрастни хора и други специализирани институции ще бъде възможно единствено гласуването с хартиена бюлетина.
Такава ще се използва и при хипотеза на технически проблем с машините.
Как се гласува с машина?
За да улесни гражданите, Централната избирателна комисия отново пусна дигитален симулатор, на който всеки може да се упражни и по-късно да отиде до урната подготвен.
Избирателят трябва да постави дадената му карта от избирателната комисия в долния отвор на машината. На монитора ще излезе списък с партиите и коалициите. Има две страници – първата с 15 позиции, втората – с останалите 6.
След като бъде избрана партия или коалиция, вдясно ще се отвори поле с номера за преференции. Отбелязването на преференция не е задължително.
Разбира се, възможна е и опцията „не подкрепям никого“.
На екрана Вашият избор ще бъде отбелязан с ѝ и ще бъде с по-тъмен цвят от останалите.
Щом бъде направен изборът, се минава през бутона „Преглед”. Чрез него се визуализира реалният вот на избирателя. От тук той може да се извърши две действия – връщане назад и поправка на вота или потвърждение и гласуване.
От машината ще излезе разписка, на която можем отново да проверим избора си. Централната избирателна комисия съветва разписката да бъде сгъната два пъти. След това тя трябва да бъде върната на член на Секционната избирателна комисия (СИК), който да я подпечата. Накрая разписката се пуска в прозрачна урна.
Как се гласува с хартиена бюлетина?
При гласуване с хартия ще получите отпечатана бюлетина, на която се поставя печат в обозначеното за това място. С химикал, пишеща задължително в син цвят, се поставя знак Х или V за предпочитаната партия, коалиция, независим кандидат или „не подкрепям никого“. Знакът се поставя в квадрата с номера. Със същия знак в дясната част на бюлетина може да се отбележи и преференция за определен кандидат.
След упражняването на избора бюлетината трябва да бъде сгъната и на нея член на Секционната избирателна комисия (СИК) трябва да ѝ постави втори печат. Бюлетината се пуска в непрозрачна урна.
Детайли
В предсрочните избори участват общо 21 партии и коалиции.
Изборният ден започва в 7 ч. и завършва в 20 ч.
На предстоящите избори за първи път ще бъде осъществено видеонаблюдение на преброяването на бюлетините след края на изборния ден. Ще се снима попълването на изборните протоколи и преброяването на бюлетините. Процесът ще се предава на живо в по-голямата част от секциите или в общо 11 608. За целта е създадена специална платформа - evideo.bg.