Как Швеция се превърна в Силициевата долина на Европа
Страната е родина на компании като Spotify, Skype и Klarna
Докато милиардерът Себастиан Сиемятковски, основател на компанията за финансови технологии Klarna, подготвя едно от най-големите европейски листвания на финтех играч на борсата, той изтъква ролята на неочакван поддръжник за бързия си успех – държавата Швеция. 39-годишният предприемач по-специално аплодира правителствената политика от края на 90-те години за поставяне на компютър във всеки дом.
Компютрите бяха недостъпни за семейства с ниски доходи като моето, но когато започна програмата, майка ми ни купи още на следващия ден“, разказва той пред Reuters. Сиемятковски започва да кодира именно на това устройства, когато е на 16 години.
Две десетилетия по-късно той е начело на собствената си компания за плащания Klarna, която вече се оценява на 46 млрд. долара и планира да стане публична. Сиемятковски не дава подробности, въпреки че много банкери прогнозират, че ще бъде листната в Ню Йорк в началото на следващата година.
Вкарването на компютъра в масовия шведски дом и ранните инвестиции в интернет свързаността помагат да се обясни защо столицата Стокхолм се е превърнала в толкова благодатна почва за стартиране и развиване на компании като Spotify, Skype и Klarna. Всичко това – въпреки че Швеция е известна с едни от най-високите данъчни ставки в света.
Това е мнението на Сиемятковски, което споделят и още няколко технологични изпълнителни директори и рискови инвеститори, интервюирани от Reuters.
За трите години, през които тече въпросната схема (1998-2001 г.), чрез нея са закупени 850 хил. домашни компютъра. Тя достига до почти една четвърт от тогавашните четири милиона домакинства в страната, давайки им възможност да не плащат за машините и по този начин включват много хора, които иначе не биха могли да си ги позволят.
През 2005 г., когато е основана Klarna, в Швеция е имало 28 абонамента за широколентов достъп на 100 души, в сравнение със 17 в Съединените щати и средно 3.7 за света, сочат данните от Световната Банка. Spotify позволи на потребителите да предават музика, когато iTunes на Apple все още се базираше на тегления, което даде на шведската компания предимство, когато стриймингът стана стандарт по целия свят.
Това може да се случи само в държава, където широколентовият достъп е стандарт много по-рано, докато на други пазари връзката беше твърде бавна“, обяснява Сиематковски. „Това позволи на нашето общество да бъде няколко години напред“.
Според някои ръководители дълбоката мрежа за социална сигурност на скандинавската нация насърчава иновациите. Това е резултат, който може би не е бил предвиден от архитектите на социалната политика в Швеция през 50-те години. В повечето случаи грижите за деца са безплатни. А редица фондове за осигуряване на доходи осигуряват защита в случай на фалит на бизнеса или загуба на работа, гарантирайки до 80% от предишната заплата за първите 300 дни безработица.
Мрежата за социална сигурност, която имаме в Швеция, ни позволява да бъдем по-малко уязвими при поемане на рискове“, казва Гохар Авагян, 31-годишният съосновател на Vaam, услуга за видео съобщения, използвана за продажби и комуникация с клиентите.
Стартъпи vs. Силициева долина
Общите инвестиции в по-големите европейски икономики като британската и френската надвишават тези в Швеция, като те отдавна са се обособили и като дългогодишни финансови центрове. Скандинавската страна обаче има своите предимства. Тя може да се похвали с третото най-бързо темпо в света по откриване на стартъпи, след Турция и Испания, с 20 стартиращи фирми на 1000 служители. Според проучване на ОИСР от 2018 г. пък стартъпите там имат най-добрите тригодишни шансове за оцеляване.
Стокхолм е на второ място след Силициевата долина по отношение на еднорозите – стартиращи фирми на стойност над 1 млрд. долара – на глава от населението, с около 0.8 на 100 000 жители, отбелязва Сара Гемури от фирмата за рисков капитал Atomico. За сравнение в Сан Франциско и района на залива има по около 1.4 еднорога на 100 000.
Никой не може да каже със сигурност дали бумът в страната ще продължи, имайки предвид, че капиталовите печалби се облагат с 30%, а данъкът върху дохода може да достигне до 60%. През 2016 г. Spotify заяви, че обмисля преместване на централата си в чужбина с мотива, че високите ставки затрудняват привличането на таланти отвън. Все още компанията не е предприела този ход.
Юсуф Оздалга, партньор във фирмата за рисков капитал QED Investors, заяви, че достъпът до финансиране и административните или правните изисквания за основаването на компания, също могат да се окажат трудни за навигация за хора, които не говорят шведски. Като контрапункт той даде Амстердам – нидерландското правителство прие английския като официален език през април, за улесни международните компании.
Все пак според някои чуждият успех води до собствен. Питър Карлсон, главен изпълнителен директор на стартиращата компания Northvolt, която произвежда литиево-йонни батерии за електрически превозни средства и се оценява на 11.8 млрд. долара, каза, че в крайна сметка успехът е довел до успех.
Вие наистина създавате вълнообразни ефекти, когато виждате успеха на някой друг и мисля, че това е може би най-важното нещо за създаването на местни екосистеми.“