Какво отражение върху икономиката биха имали по-високите мита?
Възможното повторно въвеждане на мита от страна на САЩ, както и увеличаването на ставката върху вече въведени е сценарии, който притеснява инвеститорите. Това би имало сериозни последици както за икономиката, така и за пазарите.
По своята същност митата представляват вид данъци, които се налагат върху вносните стоки. Целта е крайната цена на тези вносни продукти да бъде завишена, което да ги направи по-малко конкурентни на местната продукция. Митническите тарифи бяха ключова част от икономическата политика на администрацията на бившия американски президент Доналд Тръмп.
Според все повече пазарни наблюдатели, САЩ е доста вероятно да се върнат към по-високите мита. А подобен ход би имал последици за цялостното икономическо положение в страната.
Според анализатори на инвестиционната банка UBS въвеждането на нови мита ще има сериозно отражение върху инфлацията в страната. “Една обща тарифа в размер на 10%, която се налага върху целия внос на стоки в САЩ може да увеличи общите ценови равнища с 1.3%”, коментираха от UBS.
По-лошото е, че подобно нарастване на цените няма да е еднократно явление. Съществува риск от т.нар. “инфлация, задвижвана от печалбите”. Това е ситуация, при която компаниите могат да повишат цените на крайните стоки извън прякото въздействие на тарифите. С подобен ход корпорациите ще целят да се възползват в максимална степен от очакванията на потребителите, че цените трябва да се повишат с пълния процент на митото.
Като цяло очакванията са, че по-високите тарифи ще забавят американския икономически растеж. Според UBS митата е доста вероятно да ограничат вътрешното потребление, тъй като крайната цена на стоките ще се увеличи. А това ще засегне най-вече домакинствата с по-ниски доходи.
Освен това тарифите увеличават производствените разходи на местните американски производители, които използват вносни компоненти, като по този начин намаляват тяхната конкурентоспособност спрямо чуждестранните производители. Това може да доведе до намаляване на икономическата активност и потенциално до спад при заетостта.
При сценарии, при които се налагат селективни или универсални тарифи, от UBS очакват отрицателно кумулативно въздействие върху брутния вътрешен продукт за период от три години. Според оценките на банката американския БВП може да намалее с 1% до 1.5% при сценарий с универсални мита.
Колкото по-широко е прилагането на тарифите, толкова по-сериозно ще бъде икономическото въздействие, тъй като пренасочването на веригите за доставки става по-малко гъвкаво, а разходите ще се усещат по-осезаемо в цялата икономика.
Друга негативна последица от налагането на мита е вероятността от ответни мерки. Опасността от ответни мита е вероятно да доведе до по-нататъшно намаляване на световната търговия, както и забавяне на глобалния икономически растеж.
Ответните мита на други държави биха могли да бъдат насочени към стратегически и политически чувствителни отрасли, като по този начин ще засилят негативното въздействие върху американската икономика.
Анализаторите на UBS очакват, че по-високите мита, особено ако се прилагат повсеместно, ще окажат натиск върху фондовите пазари в САЩ. Налагането на универсално мито от 10%, заедно със съответните ответни мерки, би могло да доведе до спад на американските капиталови пазари с около 10%.
По-високите разходи за внос ще имат отражение върху търговците на дребно, производителите на автомобили, както и на полупроводници”, коментираха от UBS.
Според инвестиционната банка мито от 10% върху целия внос би намалило доходността по 10-годишните американски облигации до около 2.5-3.0%. Тъй като инвеститорите ще търсят относителна сигурност в условията не нестабилна икономическа конюнктура.
Източник: БенчМарк Финанс