Какво разкриха „Досиетата Пандора“
Американският щат Южна Дакота вече си съперничи с най-използваните офшорни зони
Офшорен данъчен рай след офшорен данъчен рай и скрити богатства на световните лидери и милиардери бяха показани в масово изтичане на поверителни финансови записи. Разследването е под името Pandora Papers (бел. р. – "Досиетата Пандора"), избрано за проекта, защото продължава свършеното по "Панамските досиета" и "Досиетата от Рая", (Panama and Paradise Papers), „а древният мит за кутията на Пандора все още предизвиква асоциации с изсипването на беди и злини върху човечеството“.
Разкритията са публикувани от Международния консорциум от разследващи журналисти (ICIJ) и неговите медийни партньори, сред които The Washington Post, BBC, The Guardian, Radio France и Indian Express. Те разкриват скрити активи, държани от политици и държавни служители по цял свят, пише Reuters.
В досиетата фигурират посланици, кметове, министри, президентски съветници, генерали и един управител на централна банка. Разгледани са близо 12 млн. документa, съдържащи 2.94 терабайта поверителна информация от 14 доставчици на офшорни услуги. Това са компании, които създават и управляват кухи фирми и тръстове в данъчни убежища по целия свят.
От картата на ICIJ става ясно, че в Досиетата Пандора фигурират и две български имена на политици, които обаче засега остават в тайна.
В разследването сред действащите герои са руският президент Владимир Путин, който е свързан с тайни активи в Монако и чешкият премиер Андрей Бабиш, на когото тази седмица му предстоят избори и който не е декларирал офшорна инвестиционна компания, използвана за закупуване на две вили във Франция за над 16 млн. долара.
И още…
Йорданският крал Абдула II е натрупал имоти на стойност около 100 млн. долара в САЩ и Великобритания чрез тайни компании. Те са закупени между 2003 и 2017 г. чрез фирми, регистрирани в данъчни убежища и включват имоти в Малибу, Южна Калифорния, Вашингтон и Лондон.
DLA Piper, лондонска адвокатска кантора, представляваща краля, заявява пред ICIJ, че „в никакъв момент не е злоупотребявал с публични средства и с пари от помощите за обществени нужди“.
"Досиетата Пандора" съобщават, че през 2009 г. премиерът на Чехия Андрей Бабиш е прехвърлил 22 млн. долара чрез офшорни компании, за да купи имот на Френската Ривиера, като запази в тайна собствеността си. В доклада не се казва, че транзакциите нарушават закона. Бабиш, който участва в неделя в телевизионен дебат преди изборите на 8 и 9 октомври, отрече нарушението и заяви, че „парите, напуснали чешка банка, са били обложени с данък, това са моите пари и са се върнали в чешка банка“.
Премиерът, основател на земеделската, хранителната, химическата и медийната империя Agrofert, влезе в политиката през 2011 г. с основна цел борба с корупцията.
Washington Post съобщава, че рускинята Светлана Кривоногих е станала собственик на апартамент в Монако чрез офшорна компания, регистрирана на карибския остров Тортола през април 2003 г., само седмици след като роди момиче. По това време тя е била в тайна, дългогодишна връзка с руския президент Владимир Путин, съобщава Post, цитирайки руския разследващ канал Proekt. Изданието съобщава, че дъщеря ѝ Кривоногих, която сега е на 18 години, и Кремъл не са отговорили на искания за коментар.
ICIJ съобщи, че изтеклите документи показват, че членовете на вътрешния кръг на премиера на Пакистан Имран Хан, включително министрите от кабинета, тайно притежават компании и тръстове с милиони долари скрито богатство. Документите показват и личното богатство на пакистанските военни ръководители, добавя той. Консорциумът заявява, че документите не съдържат данни самият Хан да притежава офшорни компании.
В разкритията става ясно, че финансовият министър Шаукат Фаяз Ахмед Тарин и членовете на неговото семейство притежават четири офшорни фирми. Според Тарик Фавад Малик, финансов консултант, който се е занимавал с документите за компаниите, те са създадени като част от планираната инвестиция на семейство Тарин в банка със саудитски бизнес, съобщи ICIJ. Сделката не е продължила.
The Guardian каза, че досиетата предоставят доказателства, че американският щат Южна Дакота сега съперничи на непрозрачни юрисдикции в Европа и Карибите за пазене на финансови тайни. Документите разкриват, че почти 360 млрд. долара активи на клиенти се намират в тръстове в Южна Дакота, някои от които са обвързани с офшорни хора и компании, обвинени в нарушения на правата на човека и други нарушения.
Разследването установи, че президентът на Азербайджан Илхам Алиев и семейството му тайно са участвали в британски сделки с имоти на стойност над 400 млн. паунда, според BBC. Файловете показват как семейството е купило 17 имота, включително офис блок за 33 млн. паунда в Лондон за 11-годишния син на президента.
Разследването разкрива също как друг офис блок, собственост на семейството наблизо, е бил продаден на Crown Estate за 66 млн. паунда през 2018 г. Crown Estate заяви, че е извършил проверките, изисквани от закона по време на покупката, но сега проучва въпроса. Алиеви отказват коментар.
Според документите президентът на Кения Ухуру Кениата и шест членове на семейството му са свързани с 13 офшорни компании. Офшорните им инвестиции включват компания с акции и облигации на стойност 30 млн. долара.