Канадският и новозеландският долар в центъра на вниманието
Златото в рейндж
Доларът нараства срещу йената, подкрепен от покачването на борсовите индекси и възстановяването на рисковите покупки, които също така водят и до рали на високодоходните валути като австралийския и канадския долар. Зелените пари са на 120.24 йени и увеличават печалбите си след вчерашното дъно на 118.88, като ръста на доходността по американските облигации също помага.
Щатската валута следва нова установена структура и се движи спрямо прилива и отлива на рискови покупки, които имат склонност да помагат на предлагащата сигурност йена и в по-малка степен на еврото, когато активи като акциите например са продавани. В момента е ред на долара да расте след напредъка на европейските и американските борсови индекси вчера, които бяха последвани днес от покачване на японските и китайските акции.
Китай миналия месец доведе до вълнения на пазарите, когато девалвира юана, което задълбочи опасенията за забавяне на китайската и световната икономика. Последваха разпродажби на акции в целия свят, но засега няма доказателства, че волатилността в Китай е навредила на местната или световната икономика.
Австралийският долар удари едноседмичен връх на 0.7071 и се отдалечи за 2 дни от 6 и половина годзишното дъно от понеделник на 0.6892.
В момента в центъра на вниманието обаче са други валути и това са канадския и новозеландския долар преди решенията на техните централни банки. Очакванията са днес Канадската централна банка да остави лихвите без промяна на 0.5% в съответствие с последните положителни данни и след вече намалените през тази година лихви, въпреки че пазарните участници са подготвени за предпазливи изказвания. Решението ще бъде обявено в 16 часа българско време.
По-късно през нощта следва Резервната банка на Нова Зеландия, от която обаче се очаква намаление на лихвите до 2.75%. Тук акцентът е съсредоточен върху пресконференцията, която ще последва решението. На нея най-вероятно ще се сигнализира и за още едно намаление на лихвите.
Канадският долар е стабилен на 1.3180 след вчерашното покачване дошло при растежа на суровия петрол, който е основен експорт на Канада и при нарастването на индексите в целия свят. Миналият месец срив на петрола запрати канадския долар до 11-годишно дъно и нива от 1.3353. Новозеландският долар се покачи до 0.6389 при шест годишно дъно в края на август от 0.62. Еврото падна на 1.1170 и остава тази седмица в тесния рейндж от 1.1120-1.1230 срещу долара.
Златото в рейндж
Златото се търгува над 3-седмичното дъно, но остава в рейндж, докато дилърите изчакват посока от Федералния резерв относно кога ще бъдат повишени американските лихви. Спот цената е 1124 долара при дъно в началото на седмицата от 1116.20 долара за тройунция. Вчера металът сложи край на серия от 4 поредни дни на загуби и се покачи благодарение на слабостта на долара.
Данните за заетостта в САЩ в петък не дадоха яснота относно времето на действията на Фед и сега пазара изчаква заседанието на централната банка на 16 и 17 септември. Вероятността за по-високи лихви, които увеличават разходите за държане на не носещото доходност злато, дадоха сила на долара през годината и оказваха натиск върху метала. Ако през септември лихвите не бъдат променени, златото може да получи подкрепа. Фед вероятно ще се въздържи от промени, докато световната икономика не стане по-стабилна.
Златото не успя да привлече силен интерес от инвеститорите като предлагащо сигурност, въпреки слабостта на акциите заради опасенията за китайската икономика. Това показва, че метала трудно намира посока извън монетарната политика на Фед.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)