КЕВР ограничи поскъпването на парното до 40%
Най-скъпо следващата зима ще плащат гражданите на Велико Търново. В София цената скача с 39%
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) предвижда от 1 юли цените на топлинната енергия за битови нужди да нараснат средно с 39.26% за цялата страна. Предлаганата от регулатора промяна е значително по-ниска от исканията на енергийните дружества за увеличение средно със 123.58%. Сегашното предложение на КЕВР предстои да бъде разгледано на открито заседание и обществено обсъждане, като окончателното ще бъде взето на 1 юли 2022 г.
От цените сега се вижда, че вече никъде няма трицифрени увеличения, каквито имаше в предложенията на няколко дружества. Най-фрапиращият случай беше с великотърновското дружество, което поиска увеличение с 332%, докато сега регулаторът е готов да одобри поскъпване с 46%.
За битовите потребители на „Топлофикация София“ ЕАД цената ще бъде в размер на 136.82 лв./MWh, или изменение с 38.93%. Потребителите на „ЕВН България Топлофикация“ ЕАД (Пловдив) ще заплащат цена от 122.80 лв./MWh, което е изменение с 23.26%. Цената на „Веолия Енерджи Варна” ЕАД се изменя с 30.66% и става 128.43 лв./MWh.
Основните причини за предлаганото увеличение на цените на топлинната енергия са четирикратно увеличените цени на природния газ и двойния ръст на въглеродните емисии, се казва в мотивите на КЕВР за одобрението на по-високите цени. Тези разходи имат най-голям дял като влияние върху крайните цени.
За дружествата в цялата страна тези два компонента представляват средно 80% от техните разходи за производство на топлинна енергия. Така например за „Топлофикация София“ природният газ и емисиите формират 87.61% от цената на топлофикационната услуга. При „Топлофикация Плевен“ този дял е 85.52%, за „Топлофикация Враца“ – 83.08%, за „Топлофикация Перник“ – 81.68%. Сходна е ситуацията и с останалите дружества, където природният газ и въглеродните емисии също са определящи фактори за формиране на крайната цена – от 64.36 до 79.34%.
В резултат на рязко нарасналото търсене на природен газ в световен мащаб, а през последните месеци и поради военния конфликт в Украйна, цените на природния газ за нуждите на топлофикациите се увеличиха почти четирикратно – от 45 лв./МВч до над 160 лв./МВч. През този период цените на топлинната енергия за потребителите останаха без промяна, което доведе до увеличаване на разходите на дружествата и акумулиране на дефицит. През новия период този дефицит ще се компенсира, тъй като в противен случай дружествата могат да фалират, мотивира се регулаторът.
Цените на въглеродните емисии през изминалия едногодишен период нараснаха със 79.02% – от 51 евро/тон до 91.30 евро/тон към 1.07.2022 г. Това допълнително увеличава разходите на дружествата и е отчетено в цените на топлинната енергия.
Въпреки предоставените от правителството компенсации за природен газ в общ размер над 220 млн. лв. за периода декември 2021 – април 2022 г. топлофикацията са натрупали допълнителен финансов дефицит за газ над 500 млн. лв. Само за „Топлофикация София“ натрупаният дефицит през изминалия период е в размер на около 350 млн. лв.
За да не се стигне до трицифрени увеличения, Комисията е намерила регулаторни механизми за покриване на част от разходите на топлофикациите през Фонда за сигурност на енергийна система, който досега служеше за компенсации на производителите на зелена енергия.
Комисията е коригирала и някои ценообразуващи елементи на дружествата, върху които регулаторът може пряко да влияе – разходи за амортизации, ремонти, възнаграждения и др.
По отношение на „Топлофикация София“ регулаторът е намалил двойно технологичните разходи за пренос на топлинна енергия – с 490 000 MWh. С тази корекция цената за потребителите на топлинната енергия реално се намалява от 155.02 на 136.82 лв./MWh. Без този административен подход столичното парно е трябвало да поскъпне с 57.41%.
Комисията очаква допълнителен положителен ефект върху цените на битовите потребители в резултат на обявените от правителството мерки, свързани с намаляването от 1 юли 2022 г. на ДДС за цените на електроенергията, топлинната енергия и природния газ – от 20 на 9%. Предвижданото премахване на акциза също ще има положително влияние върху цените на електрическата и топлинната енергия, казват от КЕВР.