КЕВР отново каза, че няма как да провери сделката за ЧЕЗ
Парламентът прие доклада за работата на регулатора за 2017 г.
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) отново заяви, че няма правомощия да проверява сделката за българските активи на ЧЕЗ. Изявлението беше на председателя на регулатора Иван Иванов, който присъства в парламента по време на приемането на Доклада за дейността на КЕВР за 2017 г. Той беше приет от депутатите със 102 гласа „за”, 48 - "против" и 4-ма въздържали се.
Темата за сделката на ЧЕЗ беше повдигната от лидера на левицата Корнелия Нинова, която попита КЕВР дали е влязла в новите си правомощия, разписани с промени в закона, за контрол върху сделки като тази за купуване на ЧЕЗ. Тя попита и какво е решила Комисията по повод писмото на БСП срещу сделката за ЧЕЗ, придружено с 200 000 подписа на граждани.
В отговор председателят на регулатора заяви: „Не можем да взимаме решение въз основа на подобна подписка. Подписките трябва да се взимат предвид, когато се свикват референдуми”.
Иванов добави, че темата с ЧЕЗ ще бъде в доклада за 2018 г.
"КЕВР стриктно спазва българското законодателство, ако желаете подобна подписка да бъде взета предвид, моля внесете предложение:, обърна се той към БСП. Иванов посочи, че новият текст в закона е "бланкетен" и не дава никакви критерии, въз основа на които КЕВР да се поизнесе по сделки като тази с ЧЕЗ.
По думите му текстът не коментира дали КЕВР има потенциал да прави подобни произнасяния. Иванов каза още, че общественият ред и националната сигурност са обект на други държавни институции и нито един регулаторен орган в ЕС няма подобни правомощия да се произнася предварително по сделка от частно-правен характер.
Докладът за дейността на енергийния регулатор като цяло е положителен и в него се посочва, че през 2017 г. КЕВР е продължила със своята дейност за изграждане на подзаконовата нормативна уредба, която да създаде устойчива регулаторна рамка за българската енергетика в периода на по-нататъшна либерализация на пазара на електрическа енергия. Комисията ежегодно провежда и ценова политика, чиято цел е да защити обществения интерес, отчитайки финансовото състояние на българските граждани. През изминалата година КЕВР е осъществила ползотворна международна дейност с цел България да бъде неотменим фактор на Балканите по отношение на регулаторите в страните, които все още не са членове на ЕС. Комисията е провела политика на активно привличане на страните от Западните Балкани чрез двустранни договори.
В доклада се посочва, че през 2017 г. не са допуснати резки ценови изменения. За последните 3 години цените на електроенергията за регулирания пазар са увеличени с 2.5 процента. По отношение на ВиК сектора Иванов отбеляза, че са били приети 5-годишните бизнес планове на по-голямата част от операторите. Във всеки план са заложени инвестиции за осигуряване качеството на водата, посочи той.
В изказване в зала председателят на КЕВР Иван Иванов заяви, че има съществено подобрение на комуникацията с потребителите на енергийни и ВиК услуги. Започна да функционира портал за административни услуги, по всяка една от жалбите комисията се произнася с решение и в много от случаите дава предписания към оператора на съответната услуга, посочи той. Създадена е и нова интернет страница на комисията.